Strona główna » Święto Wiosny, czyli Chiński Nowy Rok

Święto Wiosny, czyli Chiński Nowy Rok

przez An Anna Kang

Pierwszego dnia pierwszego miesiąca księżycowego życie wrze od świtu, w końcu Święto Wiosny, które zaczyna się wraz z chińskim nowym rokiem.

Wszyscy wcześnie wstają, zakładają swoje świąteczne stroje, składają życzenia rodzicom (osobiście lub telefonicznie). Dzieciom wręcza się czerwone koperty, w których są pieniądze (kiedyś były to mandarynki).

Jest to tradycja Han, która ma zapewnić bezpieczeństwo dzieciom odpędzając od nich złe duchy. Uważa się, że dzieci są bardziej podatne na wpływ złych duchów i noworoczne podarunki pomogą im mieć spokojny rok. Aż do 5 dnia nowego roku można składać sobie wzajemnie życzenia wśród przyjaciół, w pracy, w szkole, na uniwersytecie i wymieniać prezenty. W tych dniach rytuał składania wizyt bije rekordy, odwiedza się rodziców i krewnych.

2

Składanie życzeń jest ludową tradycją stanowiącą pożegnanie starego i powitanie nowego roku. W dzień Nowego Roku, po śniadaniu domownicy udają się do świątyni i jeśli groby przodków znajdują się w ich pobliżu idą złożyć ofiary, zapalić kadzidełka i czerwone świece.

Pierwszy dzień nowego roku jest dniem „bez miotły”. Zabrania się sprzątania i używania wody do mycia podłogi. Tradycja ta nadal istnieje w wielu regionach Chin.

Strzelanie petard jest jedną z typowych tradycji, ich odgłos odpędza złe duchy. Petardy mają historię ponad 2000-letnią w Chinach i były pierwotnie przeznaczone do odpędzania potwora zwanego Nian.

Pierwszy dzień nowego roku tradycyjnie jest wyłącznie wegetariański. Nadejście nowego roku stanowi nowy początek, więc organizm musi być oczyszczony. Pędy bambusa, nasiona lotosu, grzyby są najbardziej odpowiednią żywnością na ten dzień.

3

Również należy włożyć nowe ubrania, koniecznie w czerwonym kolorze.

Święto Wiosny trwa piętnaście dni i kończy się Świętem Latarni, podczas którego domy i ulice przystrojone są czerwonymi lampionami.

Jeżeli chcesz możesz wysłać znajomym życzenia w języku chińskim. Sprawdź te najbardziej popularne.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz