Strona główna » Qingmingjie – święto zmarłych w Chinach

Qingmingjie – święto zmarłych w Chinach

przez Piotr Chodak

W Chinach pamięć o zmarłych jest równie istotna co w Polsce. Qingmingjie, czyli chińskie święto zmarłych różni się jednak od naszego.

Chińskie święto zmarłych, zwane narodowym czyszczeniem grobów, a właściwie świętem Qingmingjie (清明节 ).

Tradycyjne święto zmarłych, jedno z najważniejszych świąt w chińskim kalendarzu. Obchodzi się got 106 dnia po zimowym przesileniu, w końcu drugiego lub na początku trzeciego miesiąca. W 2020 roku jest to 4 kwietnia. Wszystkie główne święta w Chinach znajdzie w innym wpisie.

Nietypowe świętowanie

W Chinach wierzy się, że dusze po śmierci wciąż potrzebują opieki i pomocy przed zimnem, pragnieniem czy głodem. Tego dnia rodziny odwiedzają groby przodków, gdzie zapalają świeczki, kadzidła. Zupełnie tak jak u nas. Ten czas sprawia, że Chińczycy wspominają zmarłych, czyszczą groby i spędzają czas na grobach. Znając specyfikę Chin, nie dziwi fakt, że odpala są również petardy. Dodatkowo pali są papiery symbolizujące pieniądze oraz inne bardziej lub mniej cenna przedmioty. Tutaj małe wyjaśnienie. Chodzi bardziej o palenie symboli tych rzeczy. Z tego też powodu, podczas
Qingmingjie pali są papierowe samochody, tablety, zegarki czy okulary. Na grobach zobaczyć można, co ciekawe, mandarynki i brzoskwinie. Symbolizują one długie i szczęśliwe życie. Jak już wspomniałem wcześniej, pomaga to zmarłym w walce z głodem.

Puszcza się również latawce. Nie tylko w dzień, ale i wieczorem. Kiedyś odcinano dodatkowo sznurek, aby latawiec odlatywał. Miał w ten sposób zabrać ze sobą wszystkie choroby.

Nietypowe potrawy

Tego dnia przynosi się również specjalnie przyrządzone ślimaki, owsiankę brzoskwiniową czy kruche ciasteczka. Smakują one inaczej, w zależności od regionu Chin. Je się również słodkie kulki ryżowe w zielonym kolorze. Powstają z mąki ryżowej, soku z zielonych warzyw, a w środku nadziane są słodką pastą z czerwonej fasoli.

Ustanowienie dnia żałoby narodowej 4 kwietnia 2020 roku

Aby wyrazić głębokie kondolencje rodzinom osób zmarłych w wyniku zarażenia koronawirusem, ze wszystkich narodowości w Chinach, Rada Państwa Chin wydała w piątek ogłoszenie i ustanowiła 4 kwietnia 2020 roku dniem żałoby narodowej.

W tym czasie w całym kraju na urzędach publicznych, a także w ambasadach i konsulatach, flagi zostaną opuszczone do połowy masztu. Tego dnia w całych Chinach zostanie także zawieszona działalność o charakterze rozrywkowym.

Pamięć o osobach zmarłych zostanie uczczona 3 minutami ciszy o godz.10 rano w sobotę. W tym też czasie usłyszeć będzie można sygnał wydany przez prowadzących samochody, pociągi oraz statki a także zabrzmią syreny obrony powietrznej.


Sprawdź mój kanał na YouTube i subskrybuj aby być na bieżąco.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji w polityce prywatności. Akceptuję Czytaj więcej