Strona główna » Znaczenie kolorów w Chinach

Znaczenie kolorów w Chinach

przez Piotr Chodak

Każdy kraj ma swoją symbolikę. Pechowa 13, biel przypisana do ślubów i niewinności i tak dalej. Jak to wygląda w Państwie Środka? Dowiedz się jakie znaczenie mają kolory w Chinach.

Kolory są niezwykle ważne w chińskiej kulturze. Podobnie wygląda sprawa z kombinacjami kolorów.

Oto trzy najbardziej szczęśliwe barwy w Chinach

Czerwony – szczęście, sukces, dobra passa

Szczęśliwe i pechowe kolory w Chinach

Kolor czerwony oznacza ogień i jest najbardziej popularnym kolorem w Chinach. Barwa reprezentuje szczęście, piękno, witalność i powodzenie. To właśnie ten kolor powszechnie stosuje się podczas festiwali i ważnych wydarzeń, takich jak wesela.

Czerwone latarnie zdobią biura i rezydencje. Czerwone koperty są wypełniane pieniędzmi i podawane jako prezent podczas chińskiego Nowego Roku.

Żółty – kolor cesarski

Szczęśliwe i pechowe kolory w Chinach

Kolor żółty przypisany jest Ziemi. Symbolizuje królewskość i wcześniej był zastrzeżony dla cesarzy.

To właśnie pierwszy cesarz Chin zwany był Żółtym Cesarzem. Chiny były często określane jako „żółta ziemia”, a jej rzeką matką jest Żółta Rzeka. Jest to najważniejszy kolor z perspektywy historycznej.

Podczas dynastii Song (960-1279), do budowy imperialnych pałaców użyto żółtej glazury. Podczas panowania Ming (1368-1644) i Qing (1636-1911) cesarze byli ubrani w szaty w kolorze żółtym.  Oficjalne flagi również były w tym kolorze.

Urzędowe pieczęcie zabezpieczano żółtą tkaniną. Zdobione dachy i rynny, wszystko w jednej barwie. W chińskim buddyzmie żółty łączy się z wolnością od potrzeb materialnych, a mnisi noszą żółte szaty.

Zielony – zamożność

Szczęśliwe i pechowe kolory w Chinach

Zielony to kolor bogactwa, płodności, regeneracji, nadziei, harmonii i wzrostu. Zielony oznacza również czystość i porządek. Budynki, banki i restauracje często są pomalowane na zielono. Opakowania na mleko lub produkty są często przedstawiane  na zielono, co ma podkreślać, że produkt nie jest zanieczyszczony.

Kolor czerwony oznacza ogień, żółty ziemię, biały metal, czerń wodę a zielony lub niebieski drewno. Takie połączenia wywodzą się z tradycyjnej filozofii fengshui.

Pozostałe szczęśliwe kolory

Niebieski – jest zwykle postrzegany w połączeniu z zielonym lub czarnym. Błękit może reprezentować drewno, symbolizuje wiosnę i niesie ze sobą pozytywne znaczenie. Niebieski oznacza uzdrowienie, zaufanie i długie życie. Odcienie zieleni / niebieskiego służą do dekoracji domów w celu zapewnienia długowieczności i harmonii.

Czarny – odpowiada wodzie i jest uważany za neutralny kolor w chińskiej kulturze. Jest kolorem nieba, symbolizującym niebo północne i zachodnie. Ten kolor reprezentuje nieśmiertelność, wiedzę, stabilność i moc. Z tego powodu samochody rządowe są czarne. Mundury policyjne również. Czarny służy do sprawowania władzy i kontroli nad projektem.

Złoty – podobnie jak u nas i na Zachodzie

Pechowe kolory

Biały – Jest to kolor reprezentujący metal i nieodzownie związany jest ze śmiercią i żałobą. Chińczycy noszą białe ubrania na pogrzebach.

Szczęśliwe i pechowe kolory w Chinach

Co ciekawe, czarny kolor może być uważany za pechowy, ponieważ jest związkiem z ciemnością i tajemnicą. Słowo „mafia” przekłada się w języku chińskim na „czarne społeczeństwo”.

Zielony może być uważany jednak za nieszczęśliwy, ponieważ związany jest z niewiernością. Mówi się, że człowiek ubrany w zielony kapelusz ma niewierną żonę.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz