Strona główna » Top 10 – Kwiaty w Chinach

Top 10 – Kwiaty w Chinach

przez Piotr Chodak

Jak wszystko w Chinach, tak i kwiaty mają znaczenie symboliczne. Pojawiają się w chińskiej kulturze, a nawet przenikają do biznesu. Przykładem może być logo Huawei. Kwiaty w Chinach, poznać 10 najważniejszych.

Kwiat śliwy – 梅花

Kwiat śliwy

W kulturze chińskiej kwiat śliwky uważany jest za „przyjaciela zimy”. Reprezentuje wytrzymałość. Tak jak Chińczycy, którzy są niezłomni i chcą rosnąć w siłę. Jak mówi chiński wiersz „zapach kwiatu śliwy pochodzi z goryczy i chłodu”. Dusze hartują się przez cierpienie, zyskując wewnętrzną siłę i nieugiętego ducha.

Piwonia – 牡丹

Piwonia

Piwonia jest najważniejszym kwiatem w Chinach i przez wielu uważana jest za nieoficjalny symbol narodowy. Piwonia symbolizuje bogactwo, dobrobyt i honor. W chińskiej historii piwonie z Luoyang są chwalone jako najlepsze w kraju, a coroczny festiwal piwonii odbywa się w tym mieście w okresie od kwietnia do maja.

Chryzantema – 菊花

Chryzantema

Chryzantemy pochodzą z Chin i są bardzo lubiane przez Chińczyków. W tradycyjnej chińskiej kulturze chryzantemy reprezentują szlachetność i elegancję. Chryzantemy kwitną późną jesienią, więc jej zdolność do wytrzymania chłodu inspirowała wielu starożytnych pisarzy i artystów.

Orchidea – 兰花

Orchidea

Orchidea była szczególnie ceniona przez chińskich uczonych od czasów starożytnych, ponieważ w kulturze chińskiej reprezentuje ona uczciwość, szlachetność i przyjaźń. Wszystkie są cnotami kulturalnego dżentelmena i uczonego. Orchidea została porównana przez Konfucjusza do cnotliwego człowieka. Nawiązując do tej myśli, wielu chińskich artystów lubi umieszczać orchideę w swoich dziełach sztuki.

Chińska róża – 月季

Chińska róża

Chińska róża jest uważana za „królową kwiatów”. Kwitnie przez cały rok i ma bardzo zróżnicowany kolor. Może otwierać się na czerwono, kremowo-biało lub żółto. Około 50 chińskich miast, w tym Pekin, uważa je jako swój miejski kwiat.

Kamelia – 茶花

Kamelia to rodzaj rośliny, której liście i pąki można wykorzystać do przygotowania herbaty. Kamelia pochodzi z dorzecza wschodniej Jangcy i dorzecza rzeki perłowej w prowincji Yunnan. Na południu sadzi się je na podwórkach, a na północy pełni rolę kwiata doniczkowego.

Azalie – 杜鹃

Azalie

Azalie kwitną wiosną i są dostępne w różnych kolorach, takich jak czerwony, różowy i biały. Ich kwiaty często wytrzymują kilka tygodni. Kolorowe azalie reprezentują szczęście i dobrobyt i zawsze mogą budzić w ludziach pasję do życia. Azalia to kwiat z prowincji Jiangxi, Anhui i Kuejczou.

Lotos – 荷花

Lotos

Kwiat lotosu jest ulubiony przez Chińczyków od setek lat. Chińczycy wierzą, że lotos reprezentuje czystość, długie życie, pokorę i honor. Chińczycy szczególnie lubią kwiaty lotosu. Docenienie kwiatów lotosu przekształciło się w wyjątkową „kulturę lotosu”.

Osmantus – 桂花

Osmantus

W starożytnych Chinach duża część poetów chwaliła osmantusa w swoich wierszach. Chińczycy nasycają kwiatami osmantusa zieloną lub czarną herbatę, tworząc aromatyczną guì huā chá.

Narcyz – 水仙

Narcyz

Narcyz jest w języku chińskim znany jako „bogini wody”. Mówi się, że kwiat ma wartość okultystyczną, ponieważ może wyprowadzać złe duchy. Narcyz pochodzi z Chin i jest dystrybuowany głównie z Zhejiang i Fujian.


Sprawdź mój kanał na YouTube i subskrybuj aby być na bieżąco.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz