fbpx
Strona główna » Triada – tajemnicza chińska mafia

Triada – tajemnicza chińska mafia

przez Piotr Chodak

Triada tak jak japońska Yakuza i włoska Cosa Nostra to chyba najbardziej znane struktury mafijne na świecie. Wciąż jednak skrywa wiele tajemnic.

Triada to mroczny świat, nie widoczny dla zwykłych obywateli. Mimo wszystko jej działanie potrafi mocno wpływać na życie chińczyków.

Symbol Triady
Symbol Triady

Chińska Triada nie jest tak jednolita jak włoska organizacja mafijna, choć tak mogłoby się nam wydawać. Triada powstała w XVII wieku na potrzeby obalenia dynastii Qing. Swoją działalność przestępczą rozpoczęła w XIX wieku od przemytu opium, lecz dzisiaj działa równie szeroko jak ich odpowiedniki z innych krajów. Porwania, haracze, przemyt narkotyków, hazard, handel bronią, prostytucja, pranie brudnych pieniędzy, włamania, kradzieże itd.

Najbardziej znane

Najbardziej znane i jednocześnie największe grupy to Sun Yee On oraz 14K. Ta pierwsza ma około 50 tys. członków i działa w Hongkongu, w Chinach kontynentalnych, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Holandii. Organizacja powstała w 1919 roku z inicjatywy Heunga Chana.

Chan Heung
Chan Heung

W latach osiemdziesiątych grupa została znacznie osłabiona po zeznaniach Anthony’ego Chunga. Był to policjant, który został członkiem mafii, ale ostatecznie się od niej odwrócił i zaczął współpracować z wymiarem sprawiedliwości.

Członkowie Triady
Członkowie Triady

Druga po względem wielkości grupa (20 tys. członków), 14K założył Kot Siu-Wonga w Kantonie w 1945 roku. Powstała pierwotnie jako grupa antykomunistyczna i składała się z czternastu członków Kuomintangu, stąd jej nazwa 14K. Organizacja swoją siedzibę ma w Hongkongu i działa międzynarodowo, jednocześnie uważana jest za jedną z najbardziej brutalnych grup przestępczych. Ich główne źródło dochodu to przemyt heroiny i opium.

W kolejnym wpisie o Triadach opiszę ceremonię inicjacji oraz przysięgę jaką składają nowi członkowie organizacji.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji w polityce prywatności. Akceptuję Czytaj więcej