fbpx
Strona główna » Triada w Chinach – 14 faktów, które musisz poznać

Triada w Chinach – 14 faktów, które musisz poznać

przez Piotr Chodak

Triada głównie porównywana jest do Cosa Nostry czy Yakuzy. Mam dla Ciebie 14 faktów o tej tajemniczej organizacji, które mogą cię zainteresować.

Zanim jednak przejdę do zestawienia. Triadę w Chinach opisałem również tutaj.  Dowiesz się tam, dlaczego powstałą, jakie są jej największe grupy i na czym triada zarabia największe pieniądze. Przejdźmy jednak do obiecanego zestawienia.

Zobacz również inny wpis o chińskiej mafii

1. Cztery główne regiony

Triada jest organizacją międzynarodową. Obecnie istnieją cztery główne regiony / działy: Wo Ho To, Sun Yee Oh, Wo Shing Wo i Luen. Na triadę mówi się również Triple Union Society i jej wpływ rozciąga się na takie miasta jak San Francisco i Chinatown w Toronto.

2. Triada – Struktura

Triada w Chinach w przeciwieństwie do popularnej włoskiej mafii lub Yakuzy ma dość luźną strukturę. Oczywiście, wciąż istnieje hierarchia, jednak najniższe poziomy mają zdecydowanie więcej swobody działania.

3. Przemyt ludzi

W szacunkach przeprowadzonych przez rząd Stanów Zjednoczonych Triada co roku przemyca do Stanów Zjednoczonych blisko 100 000 osób. Tych nieudokumentowanych imigrantów zmusza się następnie do pracy przymusowej. Bardzo często praca ma na celu spłatę długów.

4. Mouse Shing

Mouse Shing był prawdopodobnie najbardziej popularnym ze wszystkich wysokich rangą oficerów w grupie Wo Shing Wo. Na nieszczęście dla niego zabójca zaatakował go tasakiem przed samym szpitalem North District Hospital. To pokazuje, jak brutalni są członkowie mafii i że nie znają granic.

5. Historia Michaela Baya

Michael Bay jest amerykańskim filmowcem odpowiedzialnym za tworzenie filmów takich jak Transformers, Pearl Harbor i The Rock. Jest także znany z „wybuchowych” efektów w swoich filmach. Mówi się, że kilku członków Triady próbowało wymusić pieniądze od reżysera. Mówi się, że było to około 13 000 $.

Michael Bay
Michael Bay

6. Wpadka

Do dużej wpadki Triady doszło w 2013 roku. To właśnie wtedy w tajnym najściu służb specjalnych aresztowano 63 osoby – w tym 16 dzieci w wieku szkolnym, z których  najmłodsze miało 13 lat. Była to akcja o kryptonimie „Highscorer”.

Policja uważa, że operacja zniszczyła dwa triadowe gangi i skutecznie złamała ich nielegalną działalność.

Starszy nadinspektor Au Chin-chau

7. Struktura organizacji

Jak wspomniałem wcześniej, struktura Triady jest nieco luźniejsza niż w przypadku Yakuzy lub Cosa Nostry. Mimo to nadal mają swoją strukturę, którą przestrzegają do dzisiaj. Liczba 4 jest często używana do określenia pozycji członka w organizacji. Liczba ta w zasadzie oznacza cztery oceany otaczające Chiny i, jak ostatecznie wierzą, wszechświat.

Struktura Triady

8. Wpływ na Koreę Północną

Triada pomogła Korei Północnej w praniu pieniędzy w Stanach Zjednoczonych w tak dużym stopniu, że rząd USA musiał zmienić ustawy, które zablokowały takie działania. Oczywiście trudno uwierzyć, że teraz nie dzieje się podobnie, ale zupełnie inną metodą.

Korea Północna
Korea Północna

9. Lee Tai Lung

Lee Tai Lung był członkiem Sun Yee On, ale zamordowano go w 2009 roku. Jego śmierć była tuż za hotelem Kowloon Shangri-La. Najpierw uderzył go pojazd, a potem mężczyźni – wszyscy wyposażeni w noże – zaczęli go otaczać. Był wielokrotnie dźgnięty, co doprowadziło do jego śmierci. I chociaż pojazd, którym mieli sprawcy uciekać (wcześniej podpalony) został odnaleziony, podejrzani pozostali na wolności.

10. Peng Miaoji

Znany jako przywódca gangu z siedzibą w Henan, Miaoji podobno podciął gardła 40 ofiarom. Na nieszczęście dla niego i jego ludzi władze aresztowały ich w 1999 roku. Później wszystkich stracono.

11. Masakra Złotego Smoka

Masakra Złotego Smoka była prawdopodobnie najbardziej nieludzką i brutalną masakrą w historii. Mówiło się, że jest to działanie, które wprowadziło do mediów w USA Triadę. W 1977 r. Gang chińsko-młodzieżowy zwany Joe Boys wykonał bardzo ofensywny ruch przeciwko gangom Hop Sing i Wah Ching. Atak skutkował 16 ofiarami śmiertelnymi. Wśród ofiar było dwóch turystów. I to nie było najgorsze. Wygląda na to, że 11 z poszkodowanych osób nie należało do żadnego z wyżej wymienionych gangów. Ostatecznie wydarzenie to zrodziło niesławny rozdział azjatyckich gangów San Francisco.

12. Ich rola w filmach

Triada w  Chinach, a w szczególności w Hongkongu często jest pokazywana na dużym ekranie w sposób nie bezpośrednio negatywny. To dlatego, że jedna z dywizji Triady, Sun Yee On, inwestowała w przemysł filmowy. Szacuje się, że grupa ma od 50 000 do 60 000 osób, a wszyscy oni są nastawieni na przemysł filmowy w Hongkongu. Mają wpływ na filmowców, aktorów, aktorki, a nawet scenarzystów.

Triada w Chinach

13.  Grupa zadaniowa

Triada w przeciwieństwie do japońskiej Yakuzy, nie zawsze żyje zgodnie z urzędnikami. Rząd Hongkongu, chcąc walczyć z grupą, utworzył specjalną grupę zadaniową do walki z zorganizowaną przestępczością i bezpośrednio z Triadą.

14. Ceremonia inicjacji

Podobnie jak inne zorganizowane grupy przestępcze, Triada w Chinach ma również swoją ceremonię inicjacji. Obrzędy prowadzone są na ołtarzu wraz z dymem kadzidła i zwierzęciem (kozą lub kurczakiem) jako ofiarą dla bogów. Po wypiciu mikstury z wina i krwi zwierzęcia, przechodził „pod łukiem mieczy”, recytując przysięgę:

Jeśli członek tego społeczeństwa znajdzie się w trudnej sytuacji, wszyscy będą mu pomagać. Jeśli ja, jako przyszły członek tego stowarzyszenia, złamię tę przysięgę, miecze zejdą i mnie zabiją.

Aby potwierdzić swoje obowiązki wobec bogów, przysięga zapisana na papierze zostaje spalona za pomocą kadzidełka przed ołtarzem. Aby jeszcze bardziej podkreślić jego powiązanie z grupą, trzy palce lewej ręki muszą zostać podniesione „do niebios”. Jest to „tajny i wiążący gest”.

Poznaj chińską mafię

Komentarze

Może Ci się spodobać

Strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji w polityce prywatności. Akceptuję Czytaj więcej