fbpx
Strona główna » Walentynki w Chinach to kwestia wyboru, dosłownie.

Walentynki w Chinach to kwestia wyboru, dosłownie.

przez Piotr Chodak

Wolisz walentynki latem czy zimą? W Chinach masz wybór. Tradycyjne chińskie walentynki nazywane świętem Qīxī obchodzone są siódmego dnia siódmego miesiąca księżycowego i wypadają zazwyczaj w sierpniu. Są jednak również te zachodnie, obchodzone 14 lutego.

O chińskich walentynkach już pisałem. Jak zawsze w przypadku Chin, wiąże się z nimi legenda. Tym razem skupię się jednak na wersji lutowej.

Walentynki w Chinach 14 lutego są mniej popularne. Główne dlatego, że mają krótszą historię w tym kraju. Mimo wszystko centra handlowe na wschodzie i południu Chin przyozdabiane są w czerwone serca i inne dekoracje związane z miłością. Na wschodzie i południu, ponieważ to właśnie w większych miastach najbardziej przyjęła się ta nowa tradycja.

Jakie wręczać prezenty na walentynki w Chinach?

Chińczycy obchodzą ten dzień podobnie do nas. Pary kupują sobie drobne prezenty, czasem również pozwalają sobie na wyjątkową kolację. To również czas, kiedy otrzymać możesz drobny wyraz sympatii od osoby, która wcześniej kryła się ze swoimi uczuciami.

Mężczyźni najczęściej kupują kobietą kwiaty (oczywiście czerwone róże), czekoladki, biżuterię, perfumy, eleganckie torebki.

Kobiety najczęściej wręczają krawaty, zegarki, koszule, zapalniczki czy portfele.

Oczywiście z prezentami trzeba być ostrożnym. W kulturze Chin, nie wszystkie są miel widziane. Przykładem może być parasolka lub buty. Parasolka 伞 (san) brzmi podobnie do zwrotu zerwać. Buty kojarzą się z czymś brudnym lub odejściem. Więcej niebezpiecznych prezentów poznasz w moim filmie na YouTube.

Przykładowe życzenia

Mam dla ciebie jeszcze kilka przykładowych życzeń. Jeżeli chcesz zaskoczyć swoją drugą połowę w Polsce, to z pewnością numer dwa będzie idealnym wyborem 🙂

  • 爱你一万年 – Kocham Cię na zawsze
  • 我爱你, 就像老鼠爱大米 – Kocham Cię, jak mysz kocha ryż (oryginalne prawda?)
  • 执子之手, 与子偕老 – Zawarłem z Tobą umowę: kiedy chwyciłem twoją dłoń i ślubowałem, że spędzę z tobą resztę życia

Sprawdź mój kanał na YouTube i subskrybuj aby być na bieżąco.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji w polityce prywatności. Akceptuję Czytaj więcej