Strona główna » Wielkanoc w Chinach

Wielkanoc w Chinach

przez Piotr Chodak

Wielkanoc w Chinach jak większość świąt związanych z Zachodem ma dwa oblicza. Komercyjne i to religijne, związane z Chińczykami katolickiego wyznania.

Wielkanoc w Chinach to bardzo często okazja dla dzieci na polowanie schowanych, kolorowych jajek. Dla chrześcijan celem Wielkanocy jest upamiętnienie zmartwychwstania Chrystusa trzy dni po ukrzyżowaniu. Niektóre z założonych kościołów traktują je jak mini Chiński Nowy Rok. Wieszają czerwone papierowe hasła chūnlián (春联) na budynku kościoła i domach, specjalnych zespołach lub muzyce i specjalnych dekoracjach.

Chunlian (z okazji Święta Wiosny), czy szerzej stosowane duilian to czerwone zawieszki z umieszczonymi na nich, krótkimi sentencjami. Najczęściej zawieszane na drzwiach.

Religia lub komercja

W chińskich kościołach z okazji tego święta odbywają się msze, a jajka (często sprzedawany przy kościele) wręczane są jako prezent.

Niektóre centra handlowe w Chinach, zgodnie z zachodnim zwyczajem, mają specjalną ofertę sprzedażową z okazji Wielkanocy. Wszystko po to, aby dodatkowo zwiększyć zysk.

wielkanoc w Chinach, blog, Chiny, jajka, pisanki
Pisanki made in China, prawda, że piękne?

Jajka wielkanocne – pisanki

Dla wielu ludzi, zwłaszcza dla dzieci, jedzenie i malowanie pisanek wielkanocnych (复活节 彩色 蛋, Fuhuojie caisedan) jest najważniejszym i najbardziej zabawnym zwyczajem w Niedzielę Wielkanocną.

Hongkong świętuje bardziej

Z uwagi na historię Hongkongu, Wielkanoc obchodzi się tam dużo bardziej niż w Chinach kontynentalnych. Niedziela i poniedziałek są świętami państwowymi w tym mieście. Banki, poczta i urzędy są wtedy zamknięte. Niektóre muzea, parki rozrywki i inne atrakcje mogą mieć różne godziny otwarcia.

Zobacz przepis na marmurkowe jajka


Sprawdź mój kanał na YouTube i subskrybuj aby być na bieżąco.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji w polityce prywatności. Akceptuję Czytaj więcej