fbpx
Strona główna » Wojny opiumowe – historia, która lubi się powtarzać

Wojny opiumowe – historia, która lubi się powtarzać

przez Piotr Chodak

W latach 1839 – 1842, a następnie w latach 1856 – 1860 trwały wojny opiumowe. Była to odpowiedź Imperium Brytyjskiego na brak równowagi handlowej pomiędzy dwoma największymi supermocarstwami na świecie.

Popyt w Wielkiej Brytanii na chińskie towary, w tym jedwab, porcelanę i herbatę był ogromny. Stworzyło to ogromną nierównowagę handlową między Wielką Brytanią i Chinami. Przyszłe wojny opiumowe były nieuniknione.

Pomysł na narkotyzowanie Chin wykorzystała Kompania Wschodnioindyjska. Opary opium opadły na Chiny.

Więcej o wojnach opiumowych przeczytasz również tutaj:

Wojny wybuchły, a Chiny zostały zmuszone do otwarcia większej liczby swoich portów na brytyjskie statki handlowe. Chiny musiały również oddać skalistą wyspę, dziś znaną jako Hongkong.

Relacja Wielkiej Brytanii z Chinami dzisiaj

Chiny wciąż pamiętają o wojnach opiumowych, jednak dzisiejsze relacje z Wielką Brytanią budowane są inaczej. Brytyjska premier Theresa May w zeszłym tygodniu podczas wizyty w Chinach, mówiła o złotej erze w stosunkach pomiędzy państwami.

Wizyta pani premier była niezwykle istotna. To próba poradzenia sobie z nową sytuacją, czyli życiu po wyjściu z Unii Europejskiej.

We wrześniu pojawiła się informacja, że chińska firma China General Nuclear jest zainteresowana zakupem udziałów w firmie NuGen w Cumbrii o wartości 15 miliardów funtów (70 mld złotych).  Mowa tutaj o budowie elektrowni atomowych i zdobycie dodatkowej wiedzy.

Podczas ostatniej wizyty w Państwie Środka ogłoszono umowy handlowe na kwotę 9 miliardów funtów.

Mimo wszystko Chiny wciąż pamiętają o tym co działo się XIX wieku i zrobią wszystko żeby historia związana z wojnami opiumowymi się nie powtórzyła. Wielka Brytania powinna zdawać sobie z tego sprawę.

Czy dziś wojna opiumowa jest możliwa?

Oczywiście narkotyzowanie społeczeństwa chińskiego opium już się nie powtórzy, jednak wojna wcale nie jest wykluczona.

Największy deficyt w handlu z Chinami miały w 2016 roku Stany Zjednoczone. USA sprowadziły z Chin towary i usługi o łącznej wartości 462,8 mld dolarów, podczas gdy w drugą stronę popłynęły dobra warte 135,7 mld dolarów, co daje gigantyczny deficyt na poziomie 327,1 mld dolarów.

W tle mamy spór na Morzu Południowochińskim, projekt Pasa i Szlaku (Nowy Jedwabny Szlak), sytuację z Koreą Północną. To wszystko ma znaczenie, a historia pozwala nam prognozować to co może się wydarzyć lub ostrzegać przed tym co wydarzyć się nie powinno.

Żyjemy w ciekawych czasach…


Źródło: http://forsal.pl/drukowanie/1065651

Komentarze

Może Ci się spodobać

Strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji w polityce prywatności. Akceptuję Czytaj więcej