Strona główna » Xi Jinping odwiedza Czechy – co z Polską?

Xi Jinping odwiedza Czechy – co z Polską?

przez Piotr Chodak

W lany poniedziałek, 28 marca rozpoczęła się wizyta (potrwa do 30 marca) przewodniczącego ChRL Xi Jinpinga w Czechach. Następnie w czwartek Xi odwiedzi Stany Zjednoczone w ramach Szczytu dot. Nuklearnego Bezpieczeństwa. Wróćmy jednak do Czech, tym bardziej, że w mediach zbyt dużo, jeśli w ogóle, o tym się nie usłyszy.

Chinese President Xi Jinping and Czech President Milos Zeman poses for media at Lany chateau Czech Republic 28 March 2016 EPA MICHAL KRUMPHANZL

Dlaczego ta wizyta jest ważna dla Polski?

To właśnie nasz kraj aspirował do państwa przewodzącego w Europie Środkowo-Wschodniej. Wciąż chce być za taki uznawany. W listopadzie zeszłego roku prezydent RP Andrzej Duda odwiedził Chiny i uznano to wydarzenia jako swego rodzaju nowe otwarcie. Teraz na początek peletonu wysuwają się Czechy. To właśnie dlatego powinniśmy uważnie przyglądać się wizycie w Czechach.
Czechy opisywane są przez agencję prasową Xinhua jako kraj położony strategicznie w ramach projektu „Pas i Szlak” („Belt and Road” dawniej „One Belt, One Road”). Członek NATO oraz strefy Shengen. W artykule wspomina się również o projekcie 16+1, czyli Europa Środkowo-Wschodnia – Chiny. To właśnie Polska miała przewodzić po stronie europejskich państw, dlatego mocno niepokojące powinny być takie wzmianki w kontekście innych państw, np. Czech.

135232959_14592262096801n

Co już wiemy?

Premier Czech Bohuslav Sobotka ma nadzieję, że jego kraj będzie przewodził w regionie i stanie się również hubem finansowym.
Obie strony chcą jeszcze lepiej współpracować w dziedzinach energii atomowej, awiacji, nanotechnologii, biologii i finansach. W przyszłości brane są pod uwagę projekty infrastrukturalne wraz z budową kolei dużych prędkości, dróg oraz mostów.
Mówi się również o budowie kanału Dunaj-Odra-Łaba. Projekt, którego celem jest wodne połączenie Hamburga z Konstancą w Rumunii ma kosztować nawet 1 miliard dolarów.
Co ciekawe, ale bardzo dobrze obrazuje całą sytuację, powstanie kreskówka (52 odcinki) z małą pandą i krecikiem, wyprodukowana przez CCTV oraz firmę z Czech. To idealny przykład kompleksowych działań w ramach zacieśniania relacji.

Cer9jacWIAE5Jpp

Co dalej?

To właśnie bardzo ważne pytanie. Co przyniosą nam kolejne dni wizyty w Czechach oraz co z tym wszystkim zrobi nasz kraj. Jak siebie w tym wszystkim odnajdzie i co zaproponuje Chinom. Należy pamiętać, że słowa to jedno, ale Państwo Środka czeka również na czyny.


Aktualizacja 30 marca 2016 r.

Podczas spotkania Xi Jinpinga z prezydentem Czech Milosem Zemanem podpisano umowy na kwotę prawie 4 miliardów dolarów. Współpraca pomiędzy krajami prowadzona będzie w ramach strategicznego partnerstwa. Podpisano umowy z zakresu e-commerce, technologii, turystyki, kultury oraz awiacji.

Skoda Auto (członek grupy Volkswagen) zainwestuje w Chinach prawie 2,5 miliarda dolarów w ciągu najbliższych 5 lat.

Prezydent Czech Milos Zeman we wrześniu zeszłego roku uczestniczył podczas parady w Pekinie z okazji zakończenia II WŚ.

Chiny chcą aby Republika Czeska była przykładem rozwoju relacji dla innych krajów w Europie. Chiny z chęcią wyciągną pomocną dłoń.Wang Yiwei - profesor w Instytucie Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Renmin

 

 

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz