Strona główna » Xi Jinping w Polsce?

Xi Jinping w Polsce?

przez Piotr Chodak

Mamy chiński rok małpy i jak widać bogaty jest on w różne, zaskakujące wydarzenia. Jednym z wartych odnotowania była wizyta Przewodniczącego ChRL Xi Jinpinga w Czechach. Mogliście o tym przeczytać tutaj.

Już od dłuższego czasu pojawiają się nieoficjalne informacje o tym, że również w Polsce miałaby pojawić się najważniejsza osoba w Państwie Środka. Niektórzy dziennikarze i komentatorzy podają, że owa wizyta miałaby miejsce już w czerwcu? Czy to prawda? Wydaje mi się, że to mniej istotne pytanie. Dużo ważniejsze brzmi: Co w związku z tym?

Choć nie ma jeszcze oficjalnej informacji, ja również trzymałbym się terminu czerwcowego. Co jednak odpowiedzieć na drugie, dużo bardziej istotne pytanie? Warto wrócić tutaj do wspomnianej wizyty w Czechach. Choć wielu z nas widziałoby Polskę jako głównego partnera w tym rejonie Europy, Chiny nie są już tak mocno pewne takiego rozwiązania. Jak widać Xi Jinping odwiedził już naszego południowego sąsiada głównie z uwagi na jego starania o coraz lepsza współpracę. To właśnie ta wizyta będzie swego rodzaju papierem lakmusowym dla polskiej dyplomacji i pokaże jak nasz kraj odrobił pracę domową. Tu nie chodzi o liczne podpisywane dokumenty o współpracy wzajemnej. Tutaj liczy się czysty biznes i albo będziemy mieli co sprzedać, czyt. zaoferować w ramach wzajemnych zysków, albo nic poza te podpisy nie wyjdzie. Dowód? Polska jako pierwszy kraj w regionie podpisała dokument o strategicznym partnerstwie z Państwem Środka? Co stało się dalej? Taki sam dokument podpisały właśnie Czechy. Zatem, czy wykorzystamy nasze bardzo dobre położenie geograficzne, czy nasz największy w regionie rynek zbytu będzie dobrze zaakcentowany w rozmowach biznesowych? Na pewno warto również poruszyć temat zielonych technologii.

Chcę zwrócić uwagę tylko na fakt, że należy robić coś więcej. Zobaczcie ile artykułów pojawia się w prasie czy telewizji na temat Chin. Ok, nie piszę tutaj to Chiny to Lubię. Ile o Chinach przeczytaliście w ogólnopolskich i znanych na szeroką skalę mediach po d kątem gospodarczym, kulturalnym? No właśnie. Szukajcie takich informacji, dopytujcie, może w końcu będzie tego więcej. Tym bardziej, że lato naprawdę może być gorące.
Oczywiście zawsze komplet informacji znajdziecie tutaj.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz

Strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji w polityce prywatności. Akceptuję Czytaj więcej