fbpx
Strona główna » Założenie Chińskiej Republiki Ludowej

Założenie Chińskiej Republiki Ludowej

przez Piotr Chodak

1 października 1949 roku na Bramie Niebiańskiego Spokoju Mao Zedong ogłosił założenie Chińskiej Republiki Ludowej. Przywódca chińskich komunistów przeszedł wcześniej długą drogą. Walki z Japonią i z rządem Kuomintangu o Chiny.

Założenie Chińskiej Republiki Ludowej zostało zauważone w pierwszej kolejności w państwach blogu wschodniego. Jeszcze tego samego dnia ZSRR uznało ChRL. Było to pierwsze państwo na świecie. Jednym z kolejnych państw, które uznało Chińską Republikę Ludową, była Polska.

II Wojna Światowa i walka o niezależność

Republika Chińska (założona w 1912 r.) jako jeden z członków Wielkiej Czwórki odpierała ataki Japonii, która należała do Osi Zła wraz z Niemcami i Włochami. Biedny i wyniszczony kraj walczył o przetrwanie. Wcześniejsza wojna domowa pomiędzy komunistami pod wodzą Mao Zedonga i nacjonalistów pod dowództwem Czang Kaj-szeka została zawieszona.

Dopiero po pokonaniu Japonii w 1945 roku walki wewnętrzne rozgorzały na nowo. Każda z grup otrzymywała wsparcie od silnych sąsiadów. KPCh było wpierane przez ZSRR, a Kuomintang przez USA. Ostatecznie wygrał Mao Zedong. Narodowcy, pozostawieni bez wsparcia Stanów Zjednoczonych zmuszeni byli wycofać się na Tajwan.

Rocznica proklamowania Chińskiej Republiki Ludowej
Mao Zedong ogłasza założenie Chińskiej Republiki Ludowej

Mao Zedong  w przemówieniu 1 października 1949 roku stwierdził, że jedyną władzą staje się Centralny Rząd Ludowy. Tylko on ma prawo reprezentować chiński naród. Po przemówieniu miała miejsce defilada na placu, połączona z okrzykami na cześć nowego władcy.

Dzisiejsze Chiny

Od tego czasu Chiny przeszły ogromną drogę. Choć minęło dopiero 70 lat, w Państwie Środka zmieniło się dużo. Dziś Chińska Republika Ludowa to druga największa gospodarka na świecie, która otwarta na świat chce zrealizować swój projekt geopolityczny Pas i Szlak. Przed Chinami zostały do zrealizowania “dwa cele na stulecie”, które ogłosił Xi Jinpinga. Do 1 lipca 2021 r., na stulecie KPCh, Chiny mają utworzyć silną klasę średnią, czyli stać się społeczeństwem umiarkowanego dobrobytu. Drugi cel to “renesans narodu chińskiego”. Ma zostać zrealizowany do 1 października 2049 r., na stulecie ChRL. Wymaga pokojowego zjednoczenia z Tajwanem, bo dopiero wtedy będzie można mówić o Wielkich Chinach.

Chiny po okresie szalonego tempa wzrostu zaczynają wyhamowywać, aby rozwijać się w dużo bardziej przewidywalny sposób. Dziś Państwo Środka przestaje powoli kojarzyć się z fabryką świata, która zanieczyściła nie tylko swoje środowisko naturalne, ale i dołożyło się do zmian w skali globalnej. Dziś Państwo Środka idzie w kierunku innowacji, gdzie sztandarowymi projektami jest sieć 5G czy rozwój sztucznej inteligencji. Chiny stawiają teraz na ochronę środowiska i to właśnie w tych obszarach zaczynają nadawać kierunek rozwoju dla świata.

Wciąż jednak przez KPCh i samymi Chinami wiele wyzwań. Rywalizacja ze Stanami Zjednoczonymi z Donaldem Trumpem na czele, czy realizacja “renesansu narodu chińskiego“. Gdzie bez Tajwanu, czy rozwiązania napięć w Hongkongu będzie bardzo trudno. Ostatnie 70 lat pokazało, że Chiny mogą zrobić wiele, niewyobrażanie nawet w skali światowej. Dlatego właśnie wciąż wszystko się może zdarzyć.

Uroczyste obchody 70 rocznicy utworzenia Chińskiej Republiki Ludowej

Jak co roku, w ramach obchodów rocznicy utworzenia Chińskiej Republiki Ludowej odbywa się uroczysta parada wojskowa. W tym roku, w ramach 70 rocznicy, było “na bogato”.

Live: Grand celebration honoring 70th anniversary of PRC's founding

Live: Grand celebration honoring 70th anniversary of PRC's foundingChina is holding a grand celebration with military and mass parade at Tian'anmen Square on October 1, the National Day, to mark the 70th founding anniversary of the People's Republic of China (PRC). For the mass parade, 100,000 people and 70 sets of flower-festooned floats form 36 formations. The mass parade lasts 65 minutes. The military parade showcases China's achievements in building its national defense and armed forces in the past 70 years and reflects the outcomes of the reform of the People's Liberation Army (PLA). #PRC70 #NationalDay2019 #70YearsThriving

Opublikowany przez CGTN Poniedziałek, 30 września 2019

Hymn Chińskiej Republiki Ludowej z polskimi napisami

Komentarze

Może Ci się spodobać

Strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji w polityce prywatności. Akceptuję Czytaj więcej