Strona główna » Zhang Heng i pierwszy na świecie sejsmograf

Zhang Heng i pierwszy na świecie sejsmograf

przez Piotr Chodak

W sali wystawowej Chińskiego Muzeum Narodowego w Pekinie znajduje się pierwszy na świecie sejsmograf. Odnowiony model wynazał Zhang Heng. Słynny naukowiec z czasów Wschodniej Dynastii Han (25-220 r.).

Zhang Heng (78-139 r.) pochodził z Nanyang w prowincji Henan. Pilnie studiował i darzył specjalnym zainteresowaniem astronomię, kalendarze i matematykę. Zhanga Henga można uznać za erudytę i utalentowanego naukowca. To właśnie on stworzył pierwszy na świcie sejsmograf.

W 132 r. n. e. Zhang Heng skonstruował sejsmograf o nazwie houfeng. Użyto go do pomiaru kierunku pewnego trzęsienia ziemi w stołecznym mieście Luoyang. Wykonany był z czystej miedzi i wyglądał jak wielka filiżanka z pokrywką. Powierzchnia przyrządu ozdobiona była odlewem ośmiu smoków, których ciała skierowane były pionowo w dół, a głowy wskazywały osiem kierunków (wschód, południe, zachód, północ, południowy wschód, południowy zachód, północny wschód i północny zachód). Każdy ze smoków miał w pysku miedzianą kulę. Na podeście pod pyskami smoków znajdowało się osiem miedzianych ropuch. Ich otwarte pyski unosiły się ku smokom.

Jak działa sejsmograf

Wnętrze sejsmografu było misternie skonstruowane. Gdy trzęsienie ziemi miało miejsce w określonym kierunku, wskazujący ten kierunek smok otwierał pysk, a kula wpadała w pysk ropuchy, co autonomicznie wskazywało kierunek trzęsienia ziemi.

mechanizm sejsmografu

Pewnego dnia w 138 r. n. e. smok wskazujący na zachód wypluł swoją kulę. Zgodnie z oczekiwaniami tego dnia nastąpiło trzęsienie ziemi w Longxi (w obecnej prowincji Gansu), tysiąc mil od Luoyang. Był to pierwszy raz, gdy ludzkość wykorzystała skonstruowany przez siebie przyrząd do przewidzenia trzęsienia ziemi.

Zhang Heng

Zhang Heng stworzył także pierwsze na świecie napędzane wodą sferyczne astrolabium, mierzące położenie ciał niebieskich. Wszystkie powszechnie znane, ważne zjawiska astronomiczne zostały wyrzeźbione na tym przyrządzie, który może być używany do obserwacji ruchu Słońca, Księżyca i gwiazd. Zhang Heng był także inżynierem-mechanikiem, który zbudował latającego, drewnianego sępa i pojazd rejestrujący swój przebieg.

Większość ludzi bardzo szanuje Zhanga Henga – z tego względu często odbywają się upamiętniające go wydarzenia. Jego imieniem nazwano krater na Księżycu.


Sprawdź mój kanał na YouTube i subskrybuj aby być na bieżąco.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz

Strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji w polityce prywatności. Akceptuję Czytaj więcej