fbpx
Strona główna » Zjazd Komunistycznej Partii Chin na przestrzeni lat

Zjazd Komunistycznej Partii Chin na przestrzeni lat

przez Piotr Chodak

Od czasu, kiedy Komunistyczna Partia Chin powstała w lipcu 1921, zjazdy jej przedstawicieli nakreślały kierunki, w których miał rozwijać się Chiny.

Pierwszy zjazd miał miejsce w 1921 roku w Szanghaju. 12 delegatów reprezentowało raptem 50 członków partii.  Spotkanie odbyło się w ścisłej tajemnicy.

Zjazd Komunistycznej Partii Chin na przestrzeni lat

Miejsce I Zjazdu Komunistycznej Partii Chin

W 1922 roku miał miejsce drugi zjazd delegatów. Głównymi celami, nad którymi partia miało się pochylić była budowa społeczeństwa socjalistycznego, jedności narodowej i niepodległości.

Rok 1945 to siódmy z kolei zjazd partii miał miejsce w Yan’an. To właśnie podczas tego wydarzenia Mao Zedong został wpisany z nazwiska do konstytucji.

Zjazd Komunistycznej Partii Chin na przestrzeni lat

Siódmy z kolei zjazd partii miał miejsce w Yan’an

Warto przypomnieć rok 1982. XII Zjazd Komunistycznej Partii Chin wyszedł z propozycją stworzenia socjalizmu z chińska charakterystyką.  Kolejny zjazd pięć lat później nawoływał do przyśpieszonych i bardziej pogłębionych reform. Powstały podwaliny gospodarki o chińskiej charakterystyce z partią w centrum, która miała pilnować czterech głównych zasad  Deng Xiaopinga.

W 1992 roku podczas XIV Zjazdu otworzono Chiny na świat i przyśpieszono modernizację kraju. Pięć lat później uczczono wizję Deng Xiaopinga, która spowodowały, że Państwo Środka zaczęło bardzo szybko się rozwijać.

W 2002 roku zostały przedstawione trzy główne cele wg. Jiang Zemina. Skupiał się on na dalszym wzroście ekonomicznym, rozwój kultury oraz polityczny konsensus dla dobra ogółu. Rozpoczęto starania o budowę zdrowego społeczeństwa we wszystkich płaszczyznach.  Pięć lat później wzmocniono nacisk na rozwój nauki i społeczeństwa średnio zamożnego.

XVII Zjazd Komunistycznej Partii Chin

XVII Zjazd Komunistycznej Partii Chin

W 2012 roku Xi Jinping podtrzymał chęć budowy klasy średniej i ograniczenie rozwoju, którzy miał być dużo świadomiej zarządzany.

Już w środę 18 października odbędzie się kolejny, XIX Zjazd Komunistycznej Partii Chin. Najbliższe dni pokażą, w którą stronę zmierzać będą Chiny i pod czyim przywództwem.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji w polityce prywatności. Akceptuję Czytaj więcej