Strona główna » Warsaw-Beijing Forum: Youth for Business po raz dziewiąty!

Warsaw-Beijing Forum: Youth for Business po raz dziewiąty!

przez Piotr Chodak

Rozpoczęła się IX edycja Warsaw-Beijing Forum, projektu studenckiego realizowanego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, we współpracy z China University of Political Science and Law w Pekinie.

Główną misją projektu Warsaw-Beijing Forum jest rozwijanie współpracy polsko-chińskiej, szczególnie w sferze prawa i przedsiębiorczości, a także wzmacnianie współdziałania świata nauki i biznesu na rzecz lepszej przyszłości.

Cele te są realizowane w sposób wielowymiarowy: Warsaw-Beijing Forum działa na płaszczyźnie biznesowej, akademickiej i kulturowej oraz współpracuje z wieloma podmiotami, również międzynarodowymi. Dzięki nim, zarówno członkowie, jak i osoby zainteresowane z zewnątrz, mogą poznać i zrozumieć działanie prawa i biznesu w praktyce.

W ciągu roku akademickiego na łamach Forum organizowane są liczne wydarzenia z ekspertami różnych dziedzin, w tym warsztaty z renomowanymi kancelariami, które umożliwiają zdobycie wartościowej i specjalistycznej wiedzy prawniczej. Uroczystym zakończeniem każdej z edycji projektu jest międzynarodowa konferencja naukowa i wymiana studencka – pomiędzy Polską a Chinami. Projekt cieszy się dużym uznaniem i popularnością na arenie polskiej i międzynarodowej, a inicjatywę od lat wspierają cenieni praktycy prawa, biznesmeni, politycy oraz naukowcy. Honorowymi członkami Warsaw-Beijing Forum są m.in. premier Janusz Piechociński oraz profesor Bogdan Góralczyk.

W tym roku hasłem przewodnim Warsaw-Beijing Forum jest „Legacy in modernity”, doskonale oddające znaczenie przeszłości, która wpływa na kształtowanie się dzisiejszego świata. Operując kategoriami dziedzictwa i nowoczesności nie powinno się rozumować dychotomicznie, ponieważ tradycyjne wartości zakorzenione w kulturze są niezbędne dla rozwoju cywilizacyjnego zarówno w Polsce, jak i w Chinach. Warsaw-Beijing Forum pragnie przybliżyć ten aspekt z wielu różnych perspektyw, jednocześnie otwierając debatę na temat roli nowoczesności oraz tradycji we współczesnych stosunkach gospodarczych, prawnych, międzynarodowych oraz postępie technologicznym.

Zainspirowane potencjałem płynącym z tradycyjnych wartości, tak wyraźnych w obecnym rozwoju dzisiejszych Chin, w ciągu pierwszych miesięcy 9. edycji Forum zorganizowało wiele wydarzeń merytorycznych z udziałem ekspertów z renomowanych kancelarii prawniczych i wyspecjalizowanych przedsiębiorstw. Edycję otworzył wykład poprowadzony przez mecenasa Liweia Caia, jednego obywatela Chin zarejestrowanego jako prawnika zagranicznego w Polsce, na liście prowadzonej przez Okręgową Radę Adwokacką w Warszawie. Dogłębnie przedstawił nam zagadnienie sądownictwa i arbitrażu w Chinach, gdzie w swoim wystąpieniu skupił się nie tylko na kwestiach prawniczych, ale poruszył również temat współpracy polsko-chińskiej na przestrzeni lat. Następnie zorganizowaliśmy wydarzenie dotyczące Smart Courts, na którym ta nowoczesna koncepcja została przybliżona przez Fan Yang, absolwentkę China University of Political Science and Law.

Mieliśmy również przyjemność wysłuchania wykładu doktorantki Zhounghua Du, która zaprezentowała niezwykle interesującą kwestię wpływu zmian klimatycznych na możliwości biznesowe. Forum organizowało również wydarzenie, którego celem było przybliżenie odbiorcom szerokiej oferty możliwości rozwoju kariery naukowej i profesjonalnej, które oferuje przepełniona innowacjami i wciąż rozwijająca się przestrzeń kooperacji między Polską i Unią Europejską a Chinami. Spotkanie to zatytułowane było „Studia w Chinach”, i mogło odbyć się dzięki ekspertom z firmy Asianship. Webinar pozwolił członkom Warsaw-Beijing Forum i gościom dowiedzieć się więcej na temat tej fantastycznej przygody, jaką jest studiowanie w Państwie Środka.

Ogromną popularnością cieszyło się spotkanie z Weroniką Truszczyńską, influencerką, która od lat mieszka w Szanghaju. Znana Youtuberka podzieliła się z nami niezwykle cennymi radami na temat podróżowania po Chinach, które, miejmy nadzieję, że zostaną przez nas wykorzystane. Na wydarzeniu stacjonarnie było obecnych prawie 200 osób, natomiast transmisję online oglądało pół tysiąca widzów. Forum cały czas pozostaje aktywne w mediach społecznościowych, na których regularnie publikuje materiały na temat Państwa Środka, umożliwiające poznanie chińskiej kultury.

To dopiero początek 9. edycji. Pomimo licznych już zorganizowanych wydarzeń, członkowie Warsaw-Beijing Forum nie zamierzają zwalniać tempa. Najbliższe miesiące pełne będą interesujących i rozwijających wydarzeń. Na jesień planowana jest międzynarodowa konferencja naukowa na temat wpływu tradycji na szeroko pojęty rozwój, ze szczególnym uwzględnieniem aspektu biznesowego, prawnego oraz relacji między Europą a Chinami w tym zakresie. Serdecznie zachęcamy do udziału w nadchodzących inicjatywach Warsaw-Beijing Forum oraz śledzenia mediów społecznościowych – bo naszym dziedzictwem jest nowoczesność.

Chiny to Lubię objęły IX edycję Warsaw-Beijing Forum patronatem medialnym. Więcej o projekcie przeczytacie na dedykowanej stronie  www.warsaw-beijing.pl.

Komentarze

Może Ci się spodobać