Strona główna » Magiczna kultura Chin w Warszawie

Magiczna kultura Chin w Warszawie

przez Piotr Chodak

Już 12 września w Teatrze Polskim w Warszawie odbędzie się niezwykłe, barwne wydarzenie, które w pełni zaprezentuje bogactwo i różnorodność chińskiej prowincji Hunan. Kultura Chin zagości podczas wyjątkowego spektaklu.

Głównym punktem wieczoru w Teatrze Polskim będzie barwny i unikatowy w swojej formie spektakl. Chińscy artyści z prowincji Hunan zaprezentują do perfekcji opanowane techniki ekspresji, dzięki którym swobodnie przełamują bariery narzucane przez scenę, a dopracowanymi w każdym detalu tańcem i gestem przekazują sedno każdej z wyśpiewywanych historii. Kultura Chin będzie wręcz na wyciągnięcie ręki.

Na końcu mam jeszcze dla Ciebie niespodziankę!

Wspaniały Hunan rozkwita w Polsce

Wspaniały Hunan rozkwita w Polsce

Wspaniały Hunan rozkwita w Polsce

W taniec artystów wplecione są sztuki walki i elementy akrobacji. Usłyszymy muzykę płynącą z tradycyjnych chińskich instrumentów, min: zhu di (flet bambusowy), sheng (wielopiszczałkowy instrument dęty skonstruowany z kilkunastu piszczałek trzcinowych ze stroikami w dolnej części), guqin (rodzaj chińskiej cytry), xiao (odmiana bambusowego fletu prostego) czy xun (flet wykonany z wypalanej glinki ceramicznej, często w kształcie jaja). W repertuarze pojawią się perełki chińskiej klasyki ludowej i motywy muzyczne z tradycyjnego chińskiego teatru marionetek. Specjalnie dla gości zgromadzonych w Teatrze Polskim chińscy artyści wykonają polskie melodie ludowe.

Wspaniały Hunan rozkwita w Polsce

Wspaniały Hunan rozkwita w Polsce

Piękne Hunan

Prowincja Hunan położona jest na południe od jeziora Dongting Hu, w poruszającej, malowniczej scenerii. To region niezwykle bogaty w zabytki kultury niematerialnej Chin. Już od ponad millenium różne grupy etniczne jak Han, Tujia, Miao, Tong, czy Yao współżyją na tych ziemiach przekazując swoje tradycje z pokolenia na pokolenie w pieśniach, strojach i tańcach ludowych, czego efektem jest powstanie barwnej, unikalnej mozaiki kulturowej określanej jako „scheda w kolorowym zwoju”.

Wspaniały Hunan rozkwita w Polsce

Wspaniały Hunan rozkwita w Polsce

Zaczarowane Hunan

12 września w Teatrze Polskim odbędzie się również wernisaż wystawy noszącej tytuł „Zaczarowane Hunan”, prezentujący prace dziewięciu artystów rzemiosła tradycyjnego prowincji. Dodatkowo w Warszawie pojawią się również  sami artyści, którzy zaprezentują swój kunszt w fascynujących pokazach. Wystawa przybliży piękno prowincji Hunan i bogactwo kultury Chin. Będziemy mieli okazję podziwiać m.in. unikalną sztukę haftu – Xiangxiu, która rozwinęła się wyłącznie w Hunan, tradycyjnie kute srebrne ozdoby ludu Miao, tradycyjny haft z Taoyuan, drzeworyty noworoczne z Tantou, plecionki z liści palmowych z Changshy, hafty ludu Miao ze Xiangxi, chińskie wycinanki papierowe, sztukę ceramiczną Yaotongguan z Changshy, technikę przygotowywania herbaty Fuzhuang i ceremonię parzenia herbaty.

To będzie wyjątkowy wieczór w którym chiński folklor z prowincji Hunan przybliży swoje piękno polskiej publiczności.

Wspaniały Hunan rozkwita w Polsce

Wspaniały Hunan rozkwita w Polsce

Wydarzenie odbywa się przy wsparciu Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce, Wydziału Kultury Prowincji Hunan we współpracy z Fundacją Kręgi Sztuki oraz Chińsko-Polską Fundacją Komunikacji i Rozwoju. „Wspaniały Hunan rozkwita w Polsce” organizowany jest w ramach Tygodnia Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

Konkurs

Już dziś mam dla Ciebie specjalny konkurs. Napisz w komentarzu, dlaczego to właśnie Ty powinieneś otrzymać podwójne zamówienie na ten wyjątkowy spektakl.

Do wygrania są dwa podwójne zaproszenia. Konkurs trwa do 7 września. W poniedziałek, 10 września ogłoszę dwóch szczęśliwców.


 

Sprawdź mój kanał na YouTube i subskrybuj aby być na bieżąco.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz

Strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji w polityce prywatności. Akceptuję Czytaj więcej