Strona główna » 1 maja – Międzynarodowy Dzień Pracy

1 maja – Międzynarodowy Dzień Pracy

przez Piotr Chodak

Do 2008 roku Międzynarodowy Dzień Pracy obchodzony był w ramach złotego tygodnia, czyli siedmiu dni wolnych. Dziś taki tydzień obowiązuje w październiku (święto narodowe) oraz w związku z Chińskim Nowym Rokiem.

Międzynarodowy dzień pracowników w Chinach ma swój początek w 1919 roku. W tym właśnie roku inteligencja zainicjowała obchody w Szanghaju. Już rok później w Pekinie i Szanghaju przeprowadzono pierwszą demonstrację na cześć wszystkich pracowników. Oficjalnie Międzynarodowy Dzień Pracy został zatwierdzony w 1949 roku.

Podczas rewolucji kulturalnej obchodzony był Dzień Majowy w Chinach. Niemal najważniejsze święto w kraju. Święto miało charakter polityczny i obchodzone było w ramach licznych parad i demonstracji. Jednak pod koniec XX wieku sytuacja zmieniła się.

Dzisiaj Święto Pracy w Chinach jest rodzajem wesołego rodzinnego urlopu. Podczas tych trzech dni wakacji Chińczycy podróżują się do kraju, spotykają przyjaciół i uczestniczą w uroczystych wydarzeniach. Wiele osób odwiedza teatry i wystawy. Na ulicach chińskich miast odbywają się pokazy i spektakle.

Wakacje majowe to najlepszy czas na wizytę w Chinach, ponieważ w tym okresie roku można załapać się na liczne zniżki. Nie tylko można odwiedzić główne atrakcje kraju po obniżonych cenach, ale także iść na zakupy.

 

Sprawdź mój kanał na YouTube i subskrybuj aby być na bieżąco.

Komentarze

Może Ci się spodobać