Znamy już autorów 4 najlepszych prac. Nagrody – stypendium w Państwie Środka, oraz nagrody rzeczowe – trafiły do laureatów z uczelni Gdańska, Krakowa, Warszawy i Łodzi. 26 kwietnia 2022 roku w Kancelarii Kochański&Partners w Warszawie podczas uroczystej Gali ogłoszono zwycięzców VI edycji konkursu na najlepsze prace z zakresu współczesnej współpracy gospodarczej Polski i Chin.
Organizatorem konkursu była Polsko Chińska Rada Biznesu (PChRB), we współpracy z HSBC Continental Europe (Spółka Akcyjna) Oddział w Polsce, Haitong Bank, Kancelarią Kochański&Partners oraz wsparciem i patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Rozwoju i Technologii i Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce.
Uroczystość uświetniły wystąpienia gości specjalnych oraz członków Rady. Nagrody wręczyli przedstawiciele organizatorów, Kapituły konkursu i sponsorów. W programie spotkania znalazło się wystąpienie Ambasadora ChRL w Polsce J.E. Sun Linjiang, panel z laureatami konkursu oraz wystąpienie Ambasadora Craiga Allena, President of the United States-China Business Council (USCBC). Uroczystość zakończył koncert kwartetu smyczkowego
Do konkursu zgłoszono kilkanaście prac z polskich i chińskich ośrodków akademickich, które według opinii członków Kapituły Konkursu były na wyrównanym i wysokim poziomie merytorycznym. Widać było w tych pracach pasję i zaangażowanie.
W Kapitule Konkursu zasiedli dr Jacek Bartkiewicz – Przewodniczący, dr Zbigniew Niesiobędzki – Prezes PChRB, prof. dr hab. Bogdan Nogalski oraz prof. dr hab. Małgorzata Zaleska.
Patronat honorowy nad Konkursem objęło Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Ambasada Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce. Patronat medialny nad Konkursem sprawował CHINY TO LUBIĘ!
Celem przyświecającym inicjatorom i partnerom konkursu było kreowanie przyszłych liderów i ekspertów współpracy biznesowej między Polską i Chinami.
Wyniki VI edycji konkursu w kategorii prac podyplomowych
I MIEJSCE
Jarosław Linka za pracę doktorską „ Marketing relacji w chińskim kontekście kulturowym na przykładzie doświadczeń polskich firm inwestujących w Chińskiej Republice Ludowej”.
Praca została napisana na Uniwersytecie Łódzkim, na Wydziale Zarządzania. Promotorem pracy jest Pani dr hab. Krystyna Iwińska-Knop, prof. UŁ.
Kapituła Konkursu postanowiła w kategorii prac licencjackich i magisterskich przyznać I, II i III nagrodę oraz wyróżnić trzy prace.
Zwycięzcą naszego konkursu w kategorii prac licencjackich i magisterskich został
I miejsce
Kamil Kręt za pracę „Chińska ekspansja w branży gier wideo i jej rola w dążeniu Chińskiej Republiki Ludowej do mocarstwowości w XXI w.”
Pracę napisano na Uniwersytecie Gdańskim w Katedrze Biznesu Międzynarodowego, Wydział Ekonomiczny, promotorem pracy jest Pani prof. dr hab. Ewa Oziewicz.
II MIEJSCE
Celestyna Miłoś za pracę magisterską „Wyzwania rozwoju polsko-chińskiej wymiany handlowej w zakresie technologii high-tech w kontekście programu „Made in China 2025” napisaną na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, w Katedrze Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych, Kolegium Ekonomii, Finansów i Prawa, promotorem pracy jest Pani dr Marta Ulbrych.
III MIEJSCE
Marcin Żurek, za pracę licencjacką „Analiza potencjału firm z branży AI w Chinach i Stanach Zjednoczonych. Perspektywa polskich startupów”, Szkoła Główna Handlowa, Kolegium Analiz Ekonomicznych, Instytut Informatyki i Gospodarki Cyfrowej, promotor – dr hab. Andrzej Sobczak, prof. SGH
WYRÓŻNIENIA
Martyna Wilczewska za pracę magisterską „Analiza pozycji województwa podlaskiego na tle innych województw Polski w kontekście Inicjatywy Pasa i Szlaku”
Pracę napisano na Politechnice Białostockiej, promotorem pracy jest prof. dr hab. inż. Joanicjusz Nazarko.
Paulina Uznańska za pracę magisterską „Rethinking development and policy: How did Poland implement the Chinese paradigm of new structural economics?”
Pracę napisano na Uniwersytecie Pekińskim, promotorem pracy jest prof. Zhang Yaguang.
Michał Orzechowski za pracę magisterską „The People’s Republic of China and the European Union economic cooperation and its influence on the Polish economy”.
Praca powstała w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, promotorem pracy jest prof. dr hab. Katarzyna Żukrowska.