Strona główna » Dzień dziecka w Chinach

Dzień dziecka w Chinach

przez An Anna Kang

Dzień Dziecka obchodzony był w Chinach już od 1926 roku. Święto wprowadzono w wyniku podpisania deklaracji „Światowej Konferencji Na Rzecz Dobra Dzieci” z roku 1925, która odbyła się w Genewie.

Międzynarodowy Dzień Dziecka został wprowadzony jednak w wielu krajach w 1952 roku, a jego inicjatorem była organizacja „The International Union for Protection of Childhood” działająca na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom na całym świecie.

dzicko1

孩子 (háizi – dziecko)

Właściwie nie jest wiadome dlaczego 1 czerwca został obrany na datę obchodów Międzynarodowego Dnia Dziecka. Istnieje jednak teoria mówiąca, że data została ustanowiona za sprawą delegacji chińskiej.

1 czerwca 1925 roku obchodzono Święto Smoczych Łodzi, w związku z którym chiński konsul generalny z San Francisco przybył do Szwajcarii z grupą osieroconych chińskich dzieci. Ponoć obecność właśnie tych dzieci zainspirowała uczestników konferencji do obrania daty 1 czerwca jako dnia obchodów święta dzieci.

Święto dzisiaj

W Dniu Dziecka, w chińskich szkołach nie ma lekcji, nie zadaje się prac domowych. Dzieci otrzymują od bliskich i znajomych drobne upominki, kartki z życzeniami, no i oczywiście pieniądze na własne wydatki w czerwonych kopertach. W szkołach odbywają się uroczystości z udziałem milusińskich.

Wspólna zabawa

Ojciec, który nie uczy swego syna obowiązków, jest odpowiedzialny za jego czyny. – Konfucjusz

Wśród konfucjańskich doktryn, rodzinna nabożność jest bez wątpienia jednym z najważniejszych przykazań. Dzieci winny odnosić się z szacunkiem do rodziców, ale i rodzice powinni zapewnić dzieciom utrzymanie i edukację. Nabożność synowska jest jedną z tych wartości, którą Chińczycy najbardziej cenią i która znajduje swe odzwierciedlenie w ustawodawstwie prawnym Chin.

Największy interpretator myśli konfucjańskiej – Mencjusz – mawiał, że zapewnienie ciągłości rodu rodziny jest fundamentem miłosierdzia.

Mencjusz

Mencjusz

W maoistycznych Chinach, kult rodzinny został zastąpiony wiernością w stosunku do rządzącej partii, a dewiza bez dzieci – więcej szczęścia’’ zrodziła doktrynę polityki jednego dziecka.

Obowiązek rodziców wobec dzieci nie zmalał. Wystarczy spojrzeć na pokolenie małych cesarzy urodzonych po 1976 roku, aby  zrozumieć ten fenomen. Z tej polityki rodzinnej powstała rodzina sześciu dorosłych osób i jednego uwielbianego dziecka. Dzieci są obiektem prawdziwej adoracji i korzystają z przesadnej opieki.

Opinia publiczna uważa nawet, że takie wychowanie może być przyczyną otyłości przekarmianych cherubinków.

W 2012 roku powstał projekt o ochronie dzieci, mający na celu rozpowszechnianie sztuki teatralnej  w tysiącach wiejskich szkół w ciągu najbliższych pięciu lat. W ramach tego projektu finansowanego przez Fundację Chin, zwrócona jest uwaga na wychowanie przyszłego pokolenia. Przedstawienia teatralne dla dzieci są rozgrywane każdego roku w 200 powiatowych szkołach, przede wszystkim mają zabawiać dzieci pracowników migrujących, którzy wyjechali z rodzinnych stron do pracy, a ich dzieci pozostały pod opieką dziadków.

Projekt ten jest prezentem dla dzieci z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka. Z projektu tego ma skorzystać milion dzieci na obszarach wiejskich. Dla dzieci tych jest mało prawdopodobne, aby zobaczyły kiedykolwiek sztukę w prawdziwym miejskim teatrze.

Nasze Święto

 

Sprawdź mój kanał na YouTube i subskrybuj aby być na bieżąco.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz