Strona główna » Pas i Szlak – czas na konkrety

Pas i Szlak – czas na konkrety

przez Piotr Chodak

Takich spotkań powinno być więcej. W piątek (15 września) rozpoczyna się Pierwsze Forum Rozwoju Chin i Europy Środkowej. W Warszawie wyjątkowi goście będą dyskutować o projektach w kontekście idei Pas i Szlak. Organizatorami wydarzenia są China Europe International Business School oraz Akademia Leona Koźmińskiego, więc zdecydowanie powinno być dużo konkretów.

O Nowym Jedwabnym Szlaku mówi się od dawna. Chiny wciąż precyzują swoje plany, który określane są teraz jako Pas i Szlak. W ramach współpracy pomiędzy naszymi krajami, w zeszłym roku Polskę odwiedził Xi Jinping. Wizyta zakończyła się między innymi podpisaniem wszechstronnego strategicznego partnerstwa.

W mediach jednak pojawiał się głównie wątek eksportu jabłek do Państwa Środka. Jak jest naprawdę, wiadomo. Wymiana towarowa Polski z Chinami to 1 do 20* . Taki deficyt handlowy to zdecydowanie dobre pole do zagospodarowania. Jak jednak to zrobić? Czym zainteresować Chiny?

Dlatego właśnie na początku napisałem, że takich spotkań powinno być więcej. Relacje pomiędzy naszymi krajami potrzebują konkretów. Co ciekawe, podczas ostatniej konferencji Pas i Szlak w Hongkongu, nasz kraj był jedynym, który wypowiadał się w imieniu zachodniej części tej globalnej inicjatywy. To dowód na to, jak ważna jest Warszawa do realizacji planów Chin.

Wśród prelegentów Pierwszego Forum Rozwoju Chin i Europy Środkowej będą takie osoby jak:

  • prof. Jiang Jianqing, profesor China Europe International Business School i były przewodniczący banku ICBC, jednej z największych instytucji finansowych na świecie, obecnej także w Polsce. Prof. Jiang Jianqing jest przewodniczącym Sino-CEE Fund (tzw. funduszu „16+1”)
  • prof. Ding Yuan, prorektor China Europe International Business School, były dyrektor Centrum Globalizacji Chińskich Firm
  • prof. Grzegorz Kołodko, były wicepremier i minister finansów, profesor Akademii Leona Koźmińskiego
  • Jan Kohout, prezes Instytutu Nowego Jedwabnego Szlaku w Pradze i zarazem doradca prezydenta Republiki Czeskiej
  • Wu Yinden, prezes Liugong Group, Polska
  • Wiktor Schmidt, współzałożyciel i prezes NetGuru

Spodziewać się można dużej ilości informacji z sektorów nowej gospodarki, takich jak ICT i e-commerce. Eksperci od spraw gospodarczych i politycznych będą mogli na bieżąco weryfikować realność danych pomysłów.

Pierwsze Forum Rozwoju Chin i Europy Środkowej

Organizatorami Forum są wiodące uczelnie biznesowe: China Europe International Business School (CEIBS), 11 uczelnia w globalnym rankingu Financial Times w kategorii MBA, oraz Akademia Leona Koźmińskiego, 15 miejsce w globalnym rankingu Financial Timesa w kategorii finanse i rachunkowość.

Miejsce konferencji: Hotel Bellotto przy ul. Senatorskiej 13/15, Warszawa
Konferencja ma charakter otwarty, a jej program dostępny jest pod linkiem: http://forumpolskochinskie.kozminski.edu.pl/

CHINY to LUBIĘ są partnerem medialnym tego wydarzenia.

*) źródło: http://www.pekin.msz.gov.pl/pl/wspolpraca_dwustronna/wspolpracagospodarcza/wymianahandlowa/?printMode=true

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz