fbpx
Strona główna » Sztuczna inteligencja ze stolicą w Szanghaju

Sztuczna inteligencja ze stolicą w Szanghaju

przez Piotr Chodak

Świat przyśpiesza z zawrotną prędkością. Mark Zuckerberg i Elon Musk spierają się nad przyszłością sztucznej inteligencji. Twórca Facebooka zdecydowanie chce rozwijać innowacyjne technologie w tym obszarze. Właściciel Space X z kolei przestrzega przez ewentualnymi skutkami takich działań. Chiny jako rosnąca potęga nie chcą zostać w tyle.

Łowca androidów

Pamiętacie film Ridleya Scotta? Mroczna wizja świata powraca do kin wraz z filmem Blade Runner 2049. Zdecydowanie mają dobre wyczucie czasu. Zawsze, kiedy oglądam takie produkcję widzę świat przypominający nowoczesne miasta Chin. Skala i tępo z jakim żyją te metropolie są oszałamiające. Sam porównuję to do mrowiska.

Stolica sztucznej inteligencji

Nie dziwi zatem fakt, że w Szanghaju powstaje swego rodzaju stolica sztucznej inteligencji. Chiny już od dawna prowadzą badania nad nowymi technologiami. Niedawno odbył się mecz pomiędzy człowiekiem (Lee Sedol) a AlphaGo, sztuczną inteligencją wyprodukowaną przez Google. Gra GO (Weiqi) jest dużo bardziej skomplikowana od szachów. Mówiąc najogólniej, polega na otoczeniu przeciwnika. Tym razem człowiek nie miał szans.

Lee Sedol w starciu z AlphaGo

Lee Sedol w starciu z AlphaGo

W Szanghaju powstaną strefy przemysłowe AI. Dodatkowo władze miasta tworzą specjalny fundusz, który ma przyciągnąć kolejnych inwestorów i innowacyjne firmy. Jedna trzecia chińskich specjalistów sztucznej inteligencji pracuje właśnie w Szanghaju.

Strefy AI zostaną skoncentrowane wokół Pudong i Xuhui, a niektóre mniejsze parki przemysłowe koncentrujące się na big data, chmurach, motoryzacji i robotach w dzielnicach Jing’an, Yangpu, Jiading i Baoshan. Ogromna powierzchnia jednego miliona metrów kwadratowych w zachodnim Bund Xuhui stanie się „Doliną Inteligencji” w Chinach.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz

Strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji w polityce prywatności. Akceptuję Czytaj więcej