Strona główna » 10 Najważniejszych wydarzeń w 2017 roku związanych z Chinami

10 Najważniejszych wydarzeń w 2017 roku związanych z Chinami

przez Piotr Chodak

To już trzecie z kolei podsumowanie mijającego roku. 10 najważniejszych wydarzeń związanych z Chinami to zawsze temat do dyskusji. Każdy pewnie podałby swoje punkty.

Nie jest to ranking, a jedynie zestawienie. W związku z tym nie wartościuję tematów, od najważniejszego do tych mniej istotnych. Tworząc tegoroczne 10 najważniejszych wydarzeń zdałem sobie sprawę, że nie o wszystkim pisałem na blogu. Część treści pojawiła się tylko na Facebooku lub Twitterze. O tym jaki ma to związek z chinytolubie.pl napiszę w innym tekście, gdzie postaram się podsumować kolejny rok funkcjonowania strony.

Dobrze, wracam zatem do głównego tematu. Co wg. mnie powinno znaleźć się w 10 Najważniejszych wydarzeń w 2017 roku związanych z Chinami? O tym poniżej.

1. Wizyta Xi Jinpinga w USA i rewizyta Donalda Trumpa

Donald Trump i Xi Jinping

Donald Trump i Xi Jinping

Przewodniczący Xi Jinping odwiedził nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych, Donalda Trumpa 6 i 7 kwietnia w jego posiadłości na Florydzie. Domysłów przed spotkaniem było sporo. Czy znany z ostrej retoryki prezydent USA wejdzie na drogę konfliktu? Okazało się, że było dużo bardziej spokojnie. Donald Trump wprost powiedział, że dzięki rozmowie z Xi Jinpingiem powstała między nimi silna przyjaźń.

Listopadowa rewizyta w Pekinie jeszcze bardziej pokazała jak dobrze przywódca China radzi sobie na arenie międzynarodowej. Zostały podpisane umowy pomiędzy firmami z USA i Państwa Środka o łącznej wartości 250 miliardów dolarów, ale Chiny wciąż realizują swoje działania w regionie Azji i Pacyfiku. Wygląda na to, że na razie ostre działania Donalda Trumpa skończyły się wraz z kampanią i pojawiają się jeszcze na Twitterze. Biorąc jednak pod uwagę sytuację z Koreą Północną rok 2018 z pewnością będzie interesujący. Możliwe również, że prezydent USA przejdzie do ofensywy dyplomatycznej.

2. Xi Jinping na  Światowym Forum Ekonomicznym w Davos

Xi Jinping w Davos

Xi Jinping w Davos

Forum Ekonomiczne w Davos (Szwajcaria) trwało od 17 do 20 stycznia. Tym razem brakowało tam wielu światowych liderów. Nie było niemieckiej kanclerz Angeli Merkel, premiera Kanady Justina Trudeau, a Donald Trump nie był wtedy jeszcze oficjalnie prezydentem USA.

Po raz pierwszy pojawił się jednak Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping. Przyjechał do Davos wraz z liczną grupą (ponad 100 osób) najważniejszych przedsiębiorców z Chin. Wśród nich szefowie Alibaba, Wanda i Baidu.

Przewodniczący tłumaczył jak ważna jest globalizacja i wsparcie słabszych krajów w ich rozwoju. Przy aktualnych atakach ze strony Donalda Trumpa, Xi Jinping wyszedł na pozycję osoby, która chce utrzymać porządek ekonomiczny na świecie bez zrywania zawartych wcześniej umów i porozumień. Choć to zaskakujące, komentatorzy zauważyli, że w tamtym czasie Chiny był bliżej globalizacji niż Stany Zjednoczone, które przecież ten ład w dużej mierze tworzyły.

3. Chińska firma technologiczna Tencent wyprzedziła Facebooka

Tencent

Tencent

Chińska firma technologiczna Tencent jako pierwsza w Azji osiągnęła pułap 500 mld dolarów wartości. Właściciel marki WeChat już dzień później wart był więcej niż Facebook.

Tencent bardzo mocno nastawia się na gry online, z których w ostatnim tylko kwartale zarobił 4 miliardy dolarów. Firma próbuje wyjść poza granice Chin. Kupuje akcje w fińskiej firmie technologicznej (Supercell) czy amerykańskiej Tesli.

4. Baza wojskowa w Dżibuti

Dżibuti

Dżibuti

Pierwszą bazę wojskową w Dżibuti oficjalnie otwarto 1 sierpnia. Jest to pierwsza zagraniczna baza chińskiej armii, jednak kraj ten planuje otwarcie kolejnych. W kolejnym okresie Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza przeprowadziła ćwiczenia wojskowe.

To dowód na to, że Chiny coraz bardziej zyskują na znaczeniu na arenie międzynarodowej i wychodzą poza swój region dotychczasowych działań. Stany Zjednoczone, Francja, Japonia i kilka innych krajów są już obecne wojskowo w Dżibuti.

Tak na prawdę punkt ten, oznacza nie tylko militarne zaangażowanie, ale ogólną politykę i rosnące wpływy w Afryce.

5. Śmierć Liu Xiaobo

Liu Xiaobo

Liu Xiaobo

W lipcu z powodu raka zmarł laureat pokojowej nagrody Nobla (2010 r.), Liu Xiaobo. Miał 61 lat. Leczony był w Szpitalu Uniwersyteckim w Shenyang. Profesor Markus M. Buachler z niemieckiego Uniwersytetu w Heidelbergu i profesor Joseph M. Herman z amerykańskiego MD Anderson Cancer Center zostali zaproszeni do szpitala na wspólne konsultacje. Liu Xiaobo został skazany na 11 lat więzienia w grudniu 2009 r. za podżeganie do obalenia władzy państwowej.

O walce z chorobą oraz śmierci Liu Xiaobo pisano w światowych mediach. Na Chiny spadła krytyka z uwagi na wcześniejszy wyrok sądu oraz odmowę zagranicznego leczenia. Państwo Środka broniło swojej decyzji tłumacząc się specjalistyczną opieką w szpitalu w Shenyang.

6. Nowy lotniskowiec Made in China

lotniskowiec Shandong

lotniskowiec Shandong

Rośnie siła militarna Chin. Państwo Środka przyjęło do swojej floty morskiej nowy lotniskowiec, w całości wybudowany w Państwie Środka. Shandong, nazywany pierwotnie Type 001A to drugi lotniskowiec, po poradzieckim Liaoning, który pojawił się w 2012 roku.

Mimo, że jego nowy lotniskowiec ma niemal taki sam układ jak Liaoning, w Shandong znajduje się nowy sprzęt i bardziej zaawansowana koncepcja operacyjna, w tym większy hangar, w którym można przewozić więcej myśliwców J-15 i więcej miejsca na pokładzie dla śmigłowców i innych samolotów.

7. VI Szczyt Państw Europy Środkowo – Wschodniej – Chiny

CEE - Chiny Budapeszt

Budapeszt

Węgry, którzy tym razem pełniły rolę gospodarza, przykładają wagę do relacji z Chinami. Na lotnisku w Budapeszcie delegację z Państwa Środka z premierem Li Keqiangiem witał sam Viktor Orbán. Polskę reprezentowała premier Beata Szydło.

Samo wydarzenie nie zakończyło się spektakularnymi postanowieniami. Widać, że kraje Europy Środkowo – Wschodniej nie zawsze są zadowolone z dotychczasowej współpracy, lub co gorsze, nie mają na nią pomysłu.

Chiny muszą szukań dalszych sposobów na rozwijanie współpracy z tą częścią Europy w ramach inicjatywy Pas i Szlak.

8. XIX Zjazd Komunistycznej Partii Chin

Xi Jinping

Xi Jinping

XIX Zjazd Komunistycznej Partii Chin potwierdził siłę Xi Jinpinga w partii, a co za tym idzie w całych Chnach. Co istotne, myśli Xi Jinpinga zostały oficjalną, najnowszą podstawą ideologiczną KPCh.

Plany są dalekosiężne. Do 2035 roku Chiny mają stać się krajem rozwiniętym. Do roku 2050 mają stać się potężnym, bogatym krajem socjalistycznym. Kolejne lata to dalszy rozwój chińskiej armii, która ma stać się globalną potęgą.

Przewodniczący KPCh zaznaczył, że partia nie będzie tolerować żadnych ruchów separatystycznych i prób odłączenia niektórych regionów od Chin. Powiedział, że wszelkie działania destabilizujące spotkają się ze stanowczą reakcją ze strony władz w Pekinie. Zdecydowanie słowa te były skierowane w stronę Tajwanu. Zresztą w „dwóch celach na stulecie” mowa jest o zjednoczeniu Chin do 2049 roku.

9. Innowacje i sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja

W ostatnim czasie Chiny mocno stawiają na innowację i rozwój sztucznej inteligencji. Elektryczne samochody, droga ekspresowa pokryta włóknami fotowoltaicznymi czy inwestycje globalnych firm jak Google czy Facebook.

Nie dziwi zatem fakt, że w Szanghaju powstaje swego rodzaju stolica sztucznej inteligencji.  Dodatkowo władze miasta tworzą specjalny fundusz, który ma przyciągnąć kolejnych inwestorów i innowacyjne firmy. Jedna trzecia chińskich specjalistów sztucznej inteligencji pracuje właśnie w Szanghaju.

10. Wolf Warrior 2

Wolf Warrior 2

Wolf Warrior 2

Film „Wolf Warrior 2” pobił kasowy rekord wszech czasów Państwa Środka. Patriotyczny obraz zarobił ponad 3,4 mld juanów (ok. 507 milionów euro). Film zainspirowany akcjami ewakuacyjnymi chińskich cywilów z Libii i Jemenu zarobił najwięcej w historii kinematografii Chińskiej Republiki Ludowej.

Podsumowanie

10 Najważniejszych wydarzeń roku 2017 za mną. Jeżeli brakuje czegoś w zestawieniu, daj znać w komentarzu. Z pewnością inne osoby przeczytają jeszcze więcej o Chinach.

Sam również musiałem (chciałem) ograniczyć się do 10 punktów, aby zachować  porządek z poprzednich lat.

Wygląda na to, że najbliższy rok, 2018 będzie bardzo ciekawy. Nie tylko z uwagi na Koreę Północną, o której wspomniałem wyżej. Zaglądaj tutaj częściej, a na pewno nic Cię nie ominie.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz