fbpx
Strona główna » Myśli Xi Jinpinga stały się nową podstawą ideologiczną Komunistycznej Partii Chin

Myśli Xi Jinpinga stały się nową podstawą ideologiczną Komunistycznej Partii Chin

przez Piotr Chodak

W Pekinie zakończył się XIX Zjazd Komunistycznej Partii Chin. Xi Jinping rządzić będzie kolejne pięć lat z nową siłą, o czym pisałem wcześniej. Co istotne, myśli Xi Jinpinga zostały oficjalną, najnowszą podstawą ideologiczną KPCh.

To znamienne, biorąc pod uwagę, że jego poprzednicy, czyli  Jiang Zemina i Hu Jintao nie byli wymienieni wcześniej z nazwiska. Myśli Xi Jinpinga to swego rodzaju pokaz przewagi, znaczenia przewodniczącego w Chinach.

Xi Jinping wzmacnia swoje wpływy i przedstawia swoim obywatelom wizję rozwoju Chin. “Socjalizm nowej ery” to hasło, które wielokrotnie pojawiało się w przemówieniu przewodniczącego. Wpisanie myśli Xi Jinpinga potwierdzają znaczenie Xi w dzisiejszych Chinach.

“Myśl Xi Jinpinga” jest najnowszym osiągnięciem w adaptacji marksizmu-leninizmu na chińskim gruncie – podano oficjalnie podczas uroczystości zakończenia zjazdu KPCh.

W statucie partii znajdują się również podstawy ideologiczne jego poprzedników:

  • myśli Mao Zedonga
  • teorie Deng Xiaopinga
  • koncepcja “trzech reprezentacji” (Jiang Zemin)
  • naukowe spojrzenie na rozwój (Hu Jintao)

Jak już wspomniałem plany są dalekosiężne. Do 2035 roku Chiny mają stać się krajem rozwiniętym. Do roku 2050 mają stać się potężnym, bogatym krajem socjalistycznym.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji w polityce prywatności. Akceptuję Czytaj więcej