fbpx
Strona główna » W którą stronę idą Chiny? Xi Jinping i XIX Zjazd Komunistycznej Partii Chin

W którą stronę idą Chiny? Xi Jinping i XIX Zjazd Komunistycznej Partii Chin

przez Piotr Chodak

W Chinach rozpoczął się XIX Zjazd Komunistycznej Partii Chin. Podczas otwarcia zjazdu Xi Jinping wygłosił ponad 3 godzinne przemówienie, o tym w którą stronę mają iść Chiny. Postarałem się zebrać wszystko w sensowną całość.

Xi Jinping pozwolił sobie na określenie planów nie tylko na najbliższe lata. Zbudował perspektywę sięgającą 2050 roku. Choć dla niektórych może wydawać się to śmieszne,  mnie jednak bardzo się podoba. Brakuje w europejskich krajach tak dalekich perspektyw. Polityka od wyborów do wyborów powoduje duże zmiany i niepewność. Wróćmy jednak do Chin.

Najważniejsze informacje

Jak już wspomniałem plany są dalekosiężne. Do 2035 roku Chiny mają stać się krajem rozwiniętym. Do roku 2050 mają stać się potężnym, bogatym krajem socjalistycznym. Zdecydowanie jest to plan ambitny, ale znając Chiny, możliwy do zrealizowania.

Przewodniczący KPCh zaznaczył, że partia nie będzie tolerować żadnych ruchów separatystycznych i prób odłączenia niektórych regionów od Chin. Powiedział, że wszelkie działania destabilizujące spotkają się ze stanowczą reakcją ze strony władz w Pekinie. Zdecydowanie słowa te były skierowane w stronę Tajwanu. Zresztą w “dwóch celach na stulecie” mowa jest o zjednoczeniu Chin do 2049 roku.

Kolejne lata to dalszy rozwój chińskiej armii, która ma stać się globalną potęgą. Jest to niejako zrozumiałe. Jeżeli prowadzi się politykę globalną, chce się rozwijać handel międzynarodowy drogą morską i lądową (Pas i Szlak), to wzrost siły armii jest niejako koniecznością.

Drzwi pozostają otwarte i będziemy je otwierać jeszcze szerzej. Tak mówił Xi Jinping w odniesieniu do promowania inwestycji w Chinach zagranicznych firm.

Stanowcza kontynuacja

Myślę, że w Chinach nie będą to zmiany rozumiane, jako obrót o 180 stopni. To raczej kontynuacja wcześniej przyjętych założeń, które teraz zostały jeszcze dokładniej sprecyzowane. Dalszy rozwój społeczeństwa, walka z korupcją. Te aspekty na pewno będą miały wpływ na Chiny w najbliższych latach.

Mylę, że Chiny mają dużo do powiedzenia w dziedzinach innowacyjności, nowych technologi, sztucznej inteligencji czy ochronie środowiska. To przyszłość, o którą już teraz należy zabiegać.

Czasy są trudne. Przed Chinami wewnętrznie jak i przed światem stoi wiele wyzwań. Dlatego też należy ostrożnie realizować politykę w erze globalizacji. Myślę, że Chiny będą się dalej bogacić wewnętrznie i myślę tu o bogactwie materialnym jak i kulturowym, przejdą na kolejny poziom rozwoju. Silne Chiny będą miały jeszcze większe znaczenie na arenie globalnej. Co za tym idzie, świat z czasem przestanie być jedno biegunowy.

Każdy zjazd KPCh jest istotny dla Chin. IXX po raz kolejny pokaże, w którą stronę rozwijać się będzie Państwo Środka. Pod koniec zjazdu poznamy nazwiska, które będą budować Chiny w kolejnych latach. Dowiemy się w jakim zakresie Xi Jinping zachowa władzę w kolejnych latach. Zjazd KPCh komentowany jest na całym świecie, co dodatkowo pokazuje wagę tego wydarzenia.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji w polityce prywatności. Akceptuję Czytaj więcej