Strona główna » Chiny otwierają kolejne drzwi. Pierwsze międzynarodowe targi importu w Szanghaju

Chiny otwierają kolejne drzwi. Pierwsze międzynarodowe targi importu w Szanghaju

przez Piotr Chodak

W Chinach trwają pierwsze międzynarodowe targi importu. Od 5 do 10 listopada Szanghaj jest gospodarzem tego wydarzenia. Mówimy tutaj o sprzedaży do Chin. Kraj ten z uwagi na swoją wielkość i zgromadzony kapitał wciąż jest miejscem, gdzie każdy chce zrealizować swój sukces biznesowy. Nie każdemu się to jednak uda.

Pierwsze międzynarodowe targi importu (CIIE) rozpoczęły się w poniedziałek. Podczas otwarcia prezydent ChRL Xi Jinping zapowiedział zmniejszenie ceł i poszerzenie dostępu do chińskiego rynku. To istotna deklaracja w czasie, kiedy Chiny i USA toczą wojnę handlową. To próba pokazania powyższymi działaniami, Państwa Środka, jako kraju otwartego na współpracę.

„CIIE to inicjatywa, która ma pokazać proaktywne działania Chin na rzecz otwarcia rynku na świat – powiedział Xi Jinping

Kolejną deklaracją była ochrona interesów zagranicznych firm i zaostrzenie ścigania naruszeń prawa własności intelektualnej przez chińskie podmioty.

Xi Jinping przedstawił prognozę chińskiego importu na najbliższe 15 lat. Ma on wynieść 30 bln dolarów w dobrach oraz usług o wartości 10 bln dolarów.

Podczas pierwszych międzynarodowych targów importu gościem honorowym naszego regionu są Węgry i Viktor Orban. Na ten akcent powinna zwrócić szczególną uwagę polska strona. Nasz kraj w pierwszej kolejności typowany był na lidera Europy Środkowej i Wschodniej.

Polska obecność

Do Szanghaju przybyło ponad 100 delegacji rządowych. 17 prezydentów i premierów państw. Z Polski przyjechał m.in. sekretarz stanu, szef gabinetu politycznego prezesa rady ministrów Marek Suski, minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski oraz podsekretarz stanu w ministerstwie przedsiębiorczości i technologii Tadeusz Kościński.

Polska delegacja biznesowa na targi CIIE jest jedną z największych spośród krajów europejskich. Podczas imprezy na stoiskach branżowych promować się będzie ok. 80 polskich firm. Nasz kraj będzie miał swój pawilon narodowy.

Podsekretarz stanu w ministerstwie przedsiębiorczości i technologii Tadeusz Kościński, uważa że Chiny mogą być zainteresowane polskimi towarami z wielu branż, w tym rolniczej, kosmetycznej i motoryzacyjnej.

KGHM Polska Miedź zawarł z China Minmetals kontrakt na dostawy katod miedzianych, którego wartość w ciągu pięciu lat może sięgnąć niemal 4 mld dolarów (ponad 14 mld zł).


 

Sprawdź mój kanał na YouTube i subskrybuj aby być na bieżąco.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz