Strona główna » Krwawe powstanie bokserów. To musisz wiedzieć

Krwawe powstanie bokserów. To musisz wiedzieć

przez Piotr Chodak

Powstanie bokserów było zbrojnym oporem przeciwko rosnącym wpływom Zachodu i Japonii. Bunt, który wybuchł w 1900 roku, zakończył się kosztowną porażką.

Jeżeli szukasz odpowiedzi na pytanie, co to było powstanie bokserów, to dobrze trafiłeś. Było swego rodzaju ujściem emocji, które narastały w chińskim społeczeństwie. Po traktacie w Nankinie w 1842 (w przyszłości to miasto znane będzie z masakry) chrześcijańscy misjonarze zaczęli ustanawiać szereg instytucji oświatowych. Rozwijało się osadnictwo bezpośrednio związane z kościołem.

Jakie były przyczyny powstania bokserów?

To przykład tego, jak nierówne traktowanie oraz strach przed obcymi może urosnąć do groźnego poziomu. Historia wydarzyła się w Chinach, ale dziś jest wyjątkowo aktualna w skali globalnej.

Począwszy od francuskich i niemieckich katolickich wspólnot misyjnych w Shandong, miejscowi Chińczycy czuli, że zachodni misjonarze chronią tylko lokalnych chrześcijańskich konwertytów. Gdy konieczne były decyzje prawne lub pojawiały się spory rodzinne, misjonarze z Zachodu mogli ominąć lokalne władze. Byli oni zwolnieni z różnych przepisów, co tylko pogłębiło wrogość.

podział Chin przez Zachód
francuski plakat

Niezadowolenie pogłębiało się, gdy region doświadczył poważnych susz, a następnie katastrofalnych powodzi i problemów gospodarczych. Wraz z budowaniem kolei przez zachodnich inwestorów i innymi aspektami imperializmu gniew narastał. Te emocje stworzyły podwaliny pod kolejny bunt obywatelski. Złożony głównie z bezrobotnych chłopów i rolników. Sprzeciw przeciwko obcym był bardzo agresywny.

Powstanie bokserów

Tajna, chińska organizacja o nazwie Society of the Righteous and Harmonious Fists (Towarzystwo Sprawiedliwych i Harmonijnych Pięści) poprowadziła powstanie w północnych Chinach.

Bokserzy

Rebelianci byli określani przez ludzi Zachodu mianem Bokserów. Dlatego, że wykonywali ćwiczenia fizyczne, które ich zdaniem pozwoliłyby im wytrzymać pociski, zabić cudzoziemców i chińskich chrześcijan oraz zniszczyć obce mienie.

Początkowo wojska Qing tłumiły Bokserów, ale w styczniu 1900 r. Dynastia nakazała, aby Bokserów nie uważano za bandytów.

Cesarzowa Cixi, blog, chiny
Cesarzowa Cixi

Cesarzowa wdowa przekazała wszystkim obcokrajowcom, aby natychmiast opuścili miasto. Kiedy wielu zabarykadowało się ze strachu o swoje życie, Cixi wypowiedziała wojnę wszystkim obcokrajowcom i sprzymierzyła się z Bokserami.

Według niektórych szacunków na tym etapie powstania bokserów zginęło kilkaset obcokrajowców i kilka tysięcy chińskich chrześcijan.

17 czerwca obce mocarstwa zajęły fortecę Dagu na wybrzeżu w celu przywrócenia dostępu pomiędzy Pekinem a Tiencin. Następnego dnia Cixi nakazała zabić wszystkich cudzoziemców. Po tym rozkazie niemiecki minister został zamordowany.

Jakie były skutki powstania bokserów?

W odpowiedzi Sojusz Ośmiu Narodów (Austria-Węgry, Francja, Niemcy, Włochy, Japonia, Rosja, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone) wysłał własne siły wojskowe, aby zakończyć oblężenie.

Sojusz Ośmiu Narodów

Z taką siłą powstańcy jak i same Chiny, nie mogły sobie poradzić. W obawie o swoje bezpieczeństwo cesarzowa wdowa uciekła do Xi’an i pozostała tam aż do podpisania ostatecznego porozumienia pokojowego w 1901 roku.

Zgodnie z protokołem bokserskim Chiny zgodziły się zapłacić ponad 330 mln dolarów w ramach odszkodowań.

Cesarzowa Cixi poniosła kolejną porażkę. Przez ostatnie 60 lat mocarstwa zachodnie powoli podważały chińską suwerenność i legitymację dynastii Qing.

Stany Zjednoczone zwróciły pieniądze, które otrzymały od Chin w ramach odszkodowania. Pod warunkiem, że za ich pomocą powstanie uniwersytet w Pekinie. Inne zaangażowane narody w późniejszym czasie również zrezygnowały z odszkodowania.

Mówi się o 100 000 lub więcej ofiar tego konfliktu. Zdecydowana większość zabitych to cywile, w tym tysiące chińskich chrześcijan i około 200 do 250 cudzoziemców (głównie chrześcijańskich misjonarzy). Niektóre szacunki podają około 3000 żołnierzy zabitych w walce, z których większość stanowią Bokserzy i inni chińscy wojownicy.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie były długoterminowe konsekwencje Powstania Bokserów dla chińskiej polityki wewnętrznej i relacji międzynarodowych Chin?

Długoterminowe konsekwencje Powstania Bokserów obejmowały zaostrzenie kontroli zagranicznej nad Chinami i wzrost nacjonalizmu chińskiego, co przyczyniło się do dalszych rewolucji i zmian politycznych w Chinach, ostatecznie prowadząc do upadku dynastii Qing.

W jaki sposób inne państwa reagowały na wiadomości o Powstaniu Bokserów w tamtym czasie?

Reakcje innych państw na Powstanie Bokserów były mieszane; niektóre kraje widziały w nim okazję do rozszerzenia swoich wpływów w Chinach poprzez interwencję militarną i dyplomatyczną, podczas gdy inne wyrażały obawy o stabilność regionu i bezpieczeństwo swoich obywateli.

Jak Powstanie Bokserów jest przedstawiane w chińskich podręcznikach szkolnych i jaka jest jego rola w narodowej tożsamości Chin?

Powstanie Bokserów jest przedstawiane w chińskich podręcznikach szkolnych jako przykład oporu przeciwko imperializmowi i obcej dominacji, często podkreślając heroizm i poświęcenie Bokserów w walce o suwerenność i integralność terytorialną Chin.

Może zainteresuje cię historia Cesarzowej Cixi, która pomimo porażek, robiła wiele, aby zmodernizować Chiny.


Sprawdź mój kanał na YouTube i subskrybuj aby być na bieżąco.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz