Strona główna » 13 mitów związanych z koronawirusem

13 mitów związanych z koronawirusem

przez Piotr Chodak

Na temat wirusa wypowiedział się już chyba każdy bloger czy youtuber. Czasem jednak niezbyt mądrze. Dziś obalam 13 mitów związanych z koronawirusem.

Oto lista 13 mitów związanych z koronawirusem, które warto sprostować.

Suszarki do rąk zabijają wirusa

Nie. Suszarki do rąk nie są skuteczne w zabijaniu 2019-nCoV. Aby uchronić się przed nowym koronawirusem, należy często myć ręce żelami na bazie alkoholu lub mydłem z wodą. Po umyciu rąk należy je dokładnie osuszyć, używając ręczników papierowych lub suszarki na ciepłe powietrze.

Lampa do dezynfekcji w ultrafiolecie mogą zabić nowego koronawirusa

Nie. Lampy UV nie powinny być używane do sterylizacji rąk lub innych obszarów skóry, ponieważ promieniowanie UV może powodować podrażnienie skóry.

Skanery termiczne skutecznie wykrywają osoby zainfekowane nowym koronawirusem

Nie. Skanery termiczne skutecznie wykrywają osoby, u których wystąpiła gorączka (tj. mają wyższą niż normalna temperatura ciała) z powodu zakażenia nowym koronawirusem.

Nie mogą jednak wykryć osób zarażonych, ale jeszcze bez objawów. Dzieje się tak, ponieważ u osób zarażonych choroba rozwija się nawet do 2 tygodni.

Czy rozpylanie alkoholu lub chloru na całe ciało może zabić nowego koronawirusa?

Nie. Rozpylanie alkoholu lub chloru po całym ciele nie zabije wirusów, które już dostały się do twojego ciała. Rozpylanie takich substancji może być szkodliwe dla odzieży lub błon śluzowych (tj. oczu, ust). Należy pamiętać, że zarówno alkohol, jak i chlor mogą być przydatne do dezynfekcji powierzchni, ale należy je stosować zgodnie z odpowiednimi zaleceniami.

Paczki z Chin są niebezpieczne dla zdrowia

Nie. Osoby otrzymujące paczki z Chin nie są narażone na zarażenie się nowym wirusem. Koronawirusy nie wytrzymują długo na przedmiotach, takich jak listy czy paczki.

Zwierzęta domowe mogą rozprzestrzeniać nowego koronawirusa

chińska rasa psa
chińska rasa psa

Obecnie nie ma dowodów na to, że zwierzęta domowe, takie jak psy lub koty, mogą zostać zarażone nowym koronawirusem. Zawsze jednak dobrze jest umyć ręce mydłem i wodą po kontakcie ze zwierzętami. Chroni to przed różnymi popularnymi bakteriami, takimi jak E. coli i Salmonella, które mogą przechodzić pomiędzy zwierzętami domowymi a ludźmi.

Szczepionki przeciwko zapaleniu płuc uchronią cię przed nowym koronawirusem

Nie. Szczepionki przeciwko zapaleniu płuc, takie jak szczepionka przeciwko pneumokokom i szczepionka przeciwko pałeczkami grypy typu B (Hib), nie zapewniają ochrony przed nowym koronawirusem.

Wirus jest tak nowy i inny, że potrzebuje własnej szczepionki. Naukowcy próbują opracować szczepionkę przeciwko 2019-nCoV. Chociaż szczepionki te nie są skuteczne przeciwko 2019-nCoV, zaleca się szczepienie przeciwko chorobom układu oddechowego, aby chronić swoje zdrowie.

Regularne płukanie nosa solą fizjologiczną może zapobiec infekcji nowym koronawirusem

Nie. Nie ma dowodów na to, że regularne płukanie nosa solą fizjologiczną chroniło ludzi przed zakażeniem nowym koronawirusem. Istnieją pewne ograniczone dowody, że regularne płukanie nosa solą fizjologiczną może pomóc ludziom szybciej zregenerować się po przeziębieniu. Jednak regularne płukanie nosa nie zapobiega infekcjom dróg oddechowych.

Jedzenie czosnku może zapobiec infekcji nowym koronawirusem

Nie. Czosnek to zdrowa żywność, która może mieć pewne właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Jednak nie ma dowodów, że jedzenie czosnku uchroniło ludzi przed nowym koronawirusem.

Olej sezamowy blokuje przedostawanie się nowego koronawirusa do organizmu

Nie. Olej sezamowy nie zabija nowego koronawirusa. Istnieje kilka chemicznych środków dezynfekujących, które mogą zabić 2019-nCoV na powierzchniach. Należą do nich środki dezynfekujące na bazie chloru, rozpuszczalniki, 75% etanol, kwas nadoctowy i chloroform.

Jednak mają niewielki lub żaden wpływ na wirusa, jeśli potraktujesz nim skórę lub okolice nosa. Umieszczenie tych substancji chemicznych na skórze może być niebezpieczne.

Tylko osoby starsze mogą się zarazić nowym wirusem

Nie. Ludzie w każdym wieku mogą zostać zainfekowani przez nowy koronawirus (2019-nCoV). Starsi ludzie i osoby z wcześniej istniejącymi schorzeniami (takimi jak astma, cukrzyca, choroby serca) wydają się być bardziej podatne na ciężkie powikłania.

WHO zaleca osobom w każdym wieku podjęcie kroków w celu ochrony przed wirusem, na przykład poprzez przestrzeganie zasad higieny rąk i higieny dróg oddechowych.

Antybiotyki są skuteczne w zapobieganiu i leczeniu nowego koronawirusa

Nie. Antybiotyki nie działają przeciwko wirusom, tylko bakteriom.

Jednak jeśli jesteś hospitalizowany z powodu 2019-nCoV, możesz otrzymywać antybiotyki, ponieważ możliwe jest zakażenie bakteryjne.

Istnieją specjalne leki zapobiegające nowemu koronawirusowi lub leczące go

Do tej pory nie ma konkretnego leku zalecanego do zapobiegania lub leczenia nowego koronawirusa (2019-nCoV).

Jednak osoby zakażone wirusem powinny otrzymać odpowiednią opiekę w celu złagodzenia i leczenia objawów, a osoby w ciężkim stanie powinny otrzymać zoptymalizowaną opiekę podtrzymującą. Niektóre konkretne terapie są badane i zostaną przetestowane w ramach badań klinicznych.


na podstawie: WHO https://www.who.int/


Sprawdź mój kanał na YouTube i subskrybuj aby być na bieżąco.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz