Strona główna » Astronom i Cesarz

Astronom i Cesarz

przez An Anna Kang

Johann Adam Schall,  jezuita i niemiecki uczony współuczestniczył w rozwoju cesarskiego kalendarza i stał się przyjacielem władcy Państwa Środka.

Z 920 jezuitów, którzy brali udział w chińskiej misji między 1552 i 1800 rokiem, najbardziej znanym pozostaje Matteo Ricci (Lì Mǎdòu,利玛窦 ). Był on pierwszym, który otrzymał pozwolenie na stały pobyt w Pekinie. To właśnie Matteo Ricci dostosował się do zwyczajów w Chinach. Przywiózł do Państwa Środka europejską muzykę, matematykę, historię i kulturę zachodnią. Ricci stał się przykładem dobra i tolerancji. Obecnie jest on świeckim świętym sinologii. Nawet Watykan ma plany aby go kanonizować.

Matteo Ricci

Matteo Ricci

Tāng Ruòwàng , (汤若望) urodził się w 1592 roku w Kolonii. Wyjechał ze swych rodowitych Niemiec w 1618 roku do Rzymu aby w 1619 dotrzeć do Makau. W Chinach przebywał do swej śmierci. We wczesnych latach głosił dobre słowo, raz w Pekinie, raz w Xian, aż w końcu w 1631 roku został powołany w Pekinie na urzędnika opracowującego reformę chińskiego kalendarza.

Ojciec Schall oprócz swych misyjnych akcji wyróżniał się wielką wiedzą w dziedzinie astronomii. Dzięki astronomii osiągnął honory na dworze cesarskim, został mianowany szefem Cesarskiej Rady Astronomicznej przez cesarza Sunzhi. Pod swym chińskim nazwiskiem pracował w pałacu przez 20 lat nauczając cesarza matematyki, fizyki i geografii. Cieszył się niesamowitym uznaniem i przywilejami u władcy. Zgromadził wiele wyróżnień, krzewił chrześcijaństwo, udoskonalił kalendarz chiński. Był również autorem wielu dzieł napisanych w języku chińskim dotyczących badań zaćmień słońca i księżyca.

Johann Adam Schall

Johann Adam Schall

Studiował w kolegium Jezuitów w Rzymie. Uczył się teorii Kopernika, Keplera i Galileusza, przygotowując się do kapłaństwa. Pasjonował się opowieściami Mateo Ricci o Chinach, dążył do przyłączenia się do jego misji. Żył na przełomie dwóch dynastii, Ming i Qing.

Po przedwczesnej śmierci cesarza w 1661 roku stał sie ofiarą dysharmonii wśród zachodnich i chińskich astronomów.

Dobrodziejstwa cesarskie stały się przyczyną zazdrości wśród jego wrogów, którzy oskarżają go za herezję i zdradę. Skazany na śmierć, został wtrącony do więzienia. Oficjalnym powodem jest niekorzystne wyznaczenie dnia pogrzebu cesarza.

Ojciec Schall zmarł 15 sierpnia 1666 roku. Jego grób znajduje się na pekińskim cmentarzu Zhalan w pobliżu Mateo Ricci.

cmentarz Zhalan

Postać misjonarza jest przedstawiana na frontonach chińskich zabytków. Trzyma w ręku mapę geograficzną wschodniej Azji w towarzystwie innego krzewiciela wiary w Chinach Matteo Ricci, również słynnego kartografa.

fronton

Schall  był szczególnie uzdolniony w obliczeniach astronomicznych. Dokładne przewidywania zaćmień Księżyca było jego specjalnością,  co było bardzo ważne w cesarskich Chinach. W dniu 1 września 1644 roku przewidział zaćmienie słońca co do minuty. Chińscy astronomowie pomylili się o ½ godziny, a o godzinę  astronomowie muzułmańscy. Pod koniec roku, cesarz Shunzhi mianuje Schalla szefem Biura Astronomicznego.

W 1650, młody król daje mu ziemię i misjonarz zaczyna budować na niej katedrę Niepokalanego Poczęcia. Znana Południowa Katedra Nantang była wielokrotnie przebudowywana. Nadal odbywają się w niej msze dla katolików w Pekinie.

Trzy lata później, Shunzhi nadaje mu poetycki tytuł „Mistrza Tajemnicy” (w odniesieniu do jego zdolności do przewidywania zaćmień).

Cesarz zwie swego protegowanego „MAFA” (dziadek) i odwiedza jego dom aż 24 razy. W 1657 roku otrzymuje tytuł mandaryna. W dowód uznania cesarz ofiarowuje misjonarzowi miejsce na cmentarzu. Schall również znał osobiście cesarzową – wdowę Cixi. Była ona wdzięczna misjonarzowi za uzdrowienie swej siostrzenicy z ciężkiej choroby.

cesarz Shunzhi

Cesarz Shunzhi

W liście z podziękowaniem za dar ziemi na cmentarzu, Schall napisał cesarzowi:

„Żyjąc w Chinach daleko od mojego domu w Europie, jestem bardzo szczęśliwy być tak faworyzowanym przez dobrego cesarza. Nie otrzymawszy chwały za mojego życia, ma śmierć ją uczyni. Przyjaźń między nami jest jak związek pomiędzy rybą i wodą. „Johann Adam Schall

 

 

 

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz

Strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji w polityce prywatności. Akceptuję Czytaj więcej