Strona główna » Chiński samochód inny niż wszystkie. Dzieło startupu pokazane na targach.

Chiński samochód inny niż wszystkie. Dzieło startupu pokazane na targach.

przez Piotr Chodak

Chiński samochód pojawił się na targach motoryzacyjnych we Frankfurcie. Startup, firma Byton, pokazała swojego pierwszego SUV-a.

Akumulator elektryczny (M-Byte) w samochodzie został tak stworzony, jakby powstał dla smartfona. Nie ma co się dziwić, ten chiński samochód jest inny niż wszystkie. W środku od razu rzuca się w oczy 48 calowy ekran, który rozciąga się przez całą długość deski rozdzielczej.

Inteligentne urządzenie na kołach, to cel kolejnych generacji kierowców.

Daniel Kirchert, współzałożyciel i dyrektor generalny chińskiego startupu

Po obserwacji kierowców, którzy stojąc w korkach częściej patrzą w ekran smartfona niż na drogę, firma postanowiła stworzyć nowy samochód. Wszystkie potrzebne funkcje i programy znajdują się od teraz bezpośrednio w samochodzie. To swego rodzaju „cyfrowy salon”, jak określa chiński samochód współzałożyciel.

Firma przywołuje kierowców urodzonych po 1990 roku, którzy dużo bardziej zwracają uwagę na wnętrze i funkcjonalność niż na zasięg czy moc.

Byton z siedzibą w Nankin powstał w 2016 roku. Początkowo jako joint venture o nazwie Future Mobility wspierany przez Tencent, Foxconn i Harmony Auto. Założycielami byli Kirchert i urodzony w Bawarii Carsten Breitfeld. Firma ma bazę badawczo-rozwojową w Niemczech, gdzie zaprojektowano samochód. Centrum technologiczne znajduje się w Dolinie Krzemowej.

W cenie 45 tysięcy dolarów, Daniel Kirchert twierdzi, że ich elektryczny SUV powinien konkurować głównie z trzema niemieckimi markami premium – Mercedes Benz, BMW i Volkswagen.

Elektryczny SUV o zasięgu 400 km i akumulatorze 71 kWh zostanie wprowadzony do produkcji pod koniec tego roku. Firma planuje rozpocząć dostawy w Chinach w połowie 2020 r., a w Europie i Ameryce Północnej dostawy planowane są na 2021 r.

Zdjęcia: Byton


Sprawdź mój kanał na YouTube i subskrybuj aby być na bieżąco.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz

Strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji w polityce prywatności. Akceptuję Czytaj więcej