fbpx
Strona główna » Chiński chór dziecięcy śpiewał z okazji Świąt Bożego Narodzenia w Laponii

Chiński chór dziecięcy śpiewał z okazji Świąt Bożego Narodzenia w Laponii

przez Piotr Chodak

Chiński chór dziecięcy, śpiewając w języku chińskim, angielskim i fińskim zaśpiewał w Laponii. Wziął udział w tradycyjnym otwarciu sezonu Bożego Narodzenia w sobotę, 18 listopada.

Od dziesięcioleci miasto Rovaniemi oficjalnie otwiera świąteczny sezon wielkim wydarzeniem w Wiosce Świętego Mikołaja, położonej tuż nad kołem podbiegunowym. 20 dzieci z Chóru Dziecięcego Chińskiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej przyjechało do Finlandii, aby wystąpić i spotkać Świętego Mikołaja.

Na zaproszenie miasta Rovaniemi, Chińskie Stowarzyszenie na rzecz Przyjaźni z Zagranicą zgromadziło grupę dzieci w wieku 10-12 lat. Dzieci ubrane w tradycyjne chińskie stroje śpiewały We wish you a Merry Christmas, Jingle Bells, trzy fińskie pieśni oraz Kwiat Jaśminu, tradycyjną chińską piosenkę.

“Wspaniale jest tu śpiewać”, powiedział 10-letni Xu Yifan, którego ulubioną piosenką z bożonarodzeniowego repertuaru chóru jest Jingle Bells.

Tylko jedno życzenie na Boże Narodzenie

Wszystkie piosenki zostały skomponowane przez znanego chińskiego dyrygenta Yang Hongnian z Centralnego Konserwatorium. Wziął on udział w imprezie będąc na wózku inwalidzkim.

W swojej długiej karierze wyjawił, że inspirował się kulturą i muzyką ludu Samów żyjących w Laponii i był zachwycony, że wreszcie ma szansę odwiedzić Rovaniemi.

Chociaż Święta Bożego Narodzenia nie są tradycyjnym świętem w Chinach, Yang Hongnian, wie o nich dużo, ponieważ uczył się w chrześcijańskiej szkole jeszcze jako dziecko.

“Boże Narodzenie przynosi szczęście dzieciom na całym świecie”, powiedział, “moim jedynym życzeniem jest, aby wszystkie dzieci mogły pewnego dnia dorastać w szczęściu i pokoju”.

Śpiewy dla pokoju na świecie

Sobotnie przedstawienie było częścią większego projektu, znanego jako Ode do Peace World Singing Tour. Finlandia jest drugim przystankiem na trasie. W zeszłym roku chór dziecięcy odwiedził Palestynę i Izrael. Wizyta chóru w Rovaniemi była również częścią obchodów 100. rocznicy fińskiej niepodległości.

“Zawsze i wszędzie powinniśmy śpiewać dla pokoju” – powiedział ambasador Chin w Finlandii Chen Li, podczas tego wydarzenia.

W tym rocznicowym roku prezydent Chin Xi Jinping odwiedził w kwietniu swojego fińskiego odpowiednika Sauli Niinistö. W listopadzie premier Li Keqiangiem spotkał się fińskiego przewodniczącego parlamentu.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji w polityce prywatności. Akceptuję Czytaj więcej