Strona główna » Chińskie seriale w wersji pionowej. Przyszłość mobilnego wideo?

Chińskie seriale w wersji pionowej. Przyszłość mobilnego wideo?

przez Piotr Chodak

Mobilne wideo to nie odległa przyszłość, a otaczająca nas rzeczywistość. Snapchat, Netflix, czy IGTV od Instagrama. Nic więc dziwnego, że chińskie seriale zaczynają powstawać właśnie w wersji pionowej.

Chińskie seriale (dramy) powstają w Chinach już od 2018. Na początku jednak były to ostrożne próby. Firma Tencent wyprodukowała krótką serię My Boyfriend-ish Sister. Chwilę później iQiyi należący do wyszukiwarki Baidu wypuścił serial Ugh! Life!.

Popularne aplikacje wideo, takie jak Douyin (chińska wersja TikToka) i Kuaishou, również zaczęły produkować profesjonalnie treści w nowym układzie.

Mobile od początku

Cechą charakterystyczną tych produkcji jest to, że już na etapie produkcji wiedziano, że będą wyświetlane pionowo, na urządzeniach mobilnych. To nie standardowy film, tylko inaczej wykadrowany.

Odcinki w takich serialach trwają głównie od dwóch do pięciu minut. Szybka akcja sprawia, że użytkownik telefonu jest wstanie obejrzeć go do końca, to bardzo często przekłada się również na oglądalność całego sezonu.

Ogromna większość wydanych do tej pory pionowych dram ma wymiar komediowy. Komedia jest gatunkiem znanym z krótkich serii i zazwyczaj kładą nacisk na reakcje twarzy aktorów. Oba te elementy doskonale pasują do telefonu komórkowego.

Ten nietypowy kadr ma swój urok. Sam kilka razy zastanawiałem się już czy nie nagrać jakiegoś filmu na YouTube właśnie w takiej orientacji. Co o tym myślicie?


Sprawdź mój kanał na YouTube i subskrybuj aby być na bieżąco.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz

Strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji w polityce prywatności. Akceptuję Czytaj więcej