fbpx
Strona główna » Czy PiS ma po drodze z Chinami?

Czy PiS ma po drodze z Chinami?

przez Piotr Chodak

W ostatnim czasie bardzo dużo mówi się o partii rządzącej jaką aktualnie jest PiS w kontekście relacji w Unii Europejskiej. Jak to jednak wygląda w drugą stronę, na wschód, w stronę Chin?

Jak podała premier Beata Szydło, jeszcze w styczniu powinniśmy poznać expose Ministra Spraw Zagranicznych Widolda Waszczykowskiego. To będzie jedno z najważniejszych wystąpień, dzięki któremu poznamy plany lub ich brak w stosunku do budowania relacji z Chinami. W poprzednim expose Radosława Sikorskiego nie znalazło się wiele miejsce dla Państwa Środka. Można mieć jednak nadzieję na coś więcej z uwagi na wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w Chinach, która nastąpiła jeszcze w pierwszych 100 dniach sprawowania urzędu.
W ostatnich dniach coraz głośniej o działaniach rządu za naszą zachodnią granicą. Stosunki z UE wyglądają dziś inaczej, ale nie piszę tego po to aby oceniać. Bardziej zwracam uwagę, że Polska może chcieć szukać innego dużego partnera w ramach przeciwwagi. W to miejsce idealnie wpasowują się Chiny.

Powstaje Nowy Jedwabny Szlak w wersji 2.0, który jest swego rodzaju propozycją przewodniczącego Xi Jinpinga na nowy geopolityczny ład, który aby zaistniał, w dużym stopniu powinien opierać się dobre relacje z Polską. Dobre relacje, czyli współpraca w logistyce, innowacyjnych technologiach. Wystarczy wyobrazić sobie linie kolejowe z Chin do Hiszpanii, Portugalii, które przechodzą przez nasz kraj, jednocześnie pozwalając przetransportować również na północ i południe. Czy staniemy się takim HUBem logistycznym?

Oczywiście bardzo dużo zależy od nas samych. Od Polaków, którzy będą chcieli i umieli prowadzić biznesy z Państwem Środka. Nie zmienia to jednak faktu, że pomoc państwa byłoby bardzo mile widziane. Niemcy i Wielka Brytania już od dawna intensywnie zabiegają o coraz lepsze relacje a co za tym idzie coraz lepsze kontrakty biznesowe.

Polska znajduje się dziś w bardzo ważnym momencie historii. Światowy ład zaproponowany przez USA przestaje być jedynym słusznym rozwiązaniem. Jak zachowa się Polska a co za tym idzie Prawo i Sprawiedliwość. Czy rząd Beaty Szydło i ministra Widolda Waszczykowskiego spróbuje realizować swój pomysł na Chiny?

Komentarze

Może Ci się spodobać

Strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji w polityce prywatności. Akceptuję Czytaj więcej