fbpx
Strona główna » Jack Ma, twórca Alibaby mówi jak prowadzić biznes

Jack Ma, twórca Alibaby mówi jak prowadzić biznes

przez Piotr Chodak

Jack ma to założyciel Alibaby. Giganta e-commerce, który aktualnie jest światowym liderem. To wystarczający powód, aby dowiedzieć się, co Jack Ma sądzi o biznesie. O budowaniu firmy i zarządzaniu przez długie lata.

Wyznacz sobie cel

Kiedy powstawała Alibaba Jack Ma powiedział swoim współpracownikom, że chciałby aby firma działała 102 lata. Jak sam mówi, cel musi być zrozumiały, dlatego też nie była to liczba podana ot tak. Każdy przecież chciałby aby jego firma trwała 100 lat. Cel postawiony przez przedsiębiorcę był wyjątkowy. 102 lata w przypadku Alibaby oznaczałoby funkcjonowanie przez trzy wieku, koniec XX, poprzez XXI aż na XXII skończywszy.

Choć jak sam zaznacza, on sam jak i jego przyjaciele, którzy tworzyli giganta e-commerce nie mieli żadnego doświadczenia związanego z komputerami. W tamtych czasach nie było nawet kart kredytowych w Chinach. Mimo wszystko wierzyli, że jeżeli zaczną już teraz i z czasem Chiny się zmienią, oni będą już gotowi. Wyprzedzą wszystkich pozostałych.

Przyzwyczajaj się do porażek

Jack Ma wielokrotnie przegrywał. Nie dostał się do pracy w hotelu czy nawet do KFC. Powtarza, że do porażek trzeba się przyzwyczajać. Są one nieodłączną częścią naszego życia. Mimo wszystko nie powinny nas zatrzymywać. Dążmy do celu i świętujmy każdy sukces. Świętujmy i bądźmy wdzięczni, że coś się udało. Przez sześć lat podawano przykład Alibaby na uniwersytetach w zestawieniu do innych firm z sektora e-commerce. Za każdym razem mówiono, że chińska firma nie ma szans odnieść sukces. Po tych sześciu latach firmy konkurencyjne upadły a Alibaba wciąż działa i ma się bardzo dobrze. Dokładnie tak, nigdy się nie poddawaj.

Optymizm i docenianie małych

Jak Ma wyjątkowo ceni sobie optymizm. To właśnie on nie pozwala się poddać. Największe nazwiska z globalnego biznesu tylko potwierdzają jego opinię. Wszyscy oni również są optymistami.

Ciekawy wątek związany jest z filmem Forest Gump, który po raz pierwszy twórca Alibaby oglądał w Stanach Zjednoczonych. Nauczył się z niego wiele, ale jedną z mądrości był przykład wzbogacenia się głównego bohatera na połowie krewetek. To właśnie wtedy Jack zrozumiał, że na prawdę duży biznes robi się dbają co małe firmy. Dokładanie tak wygląda teraz Alibaba. Ilość średnich i małych przedsiębiorstw, które sprzedają w serwisie jest ogromna, a skala ta pozwala wciąż przynosić coraz większe zyski.

Nie narzekaj

Jeżeli chcesz być prawdziwym liderem, nie powinieneś narzekać. Otaczaj się osobami, które również nie narzekają. Każdy dzień jest trudny i tylko ciężką pracą można coś osiągnąć. Samo narzekanie nic nie zmieni, a jedynie pozwoli zepsuć to co już powstało.

Błędy się zdarzają

Jedyną książkę jaką Jack Ma chciałby napisać to 100 błędów jakie popełniła Alibaba. Autobiografii nie bierze pod uwagę, ponieważ czułby się wtedy na prawdę stary. Dlaczego książka o błędach? Ponieważ popełnili ich bardzo dużo i starali się wyciągać z nich wnioski. Błędy w strefie finansów, marketingu, błędy w obszarze HR, wszędzie. Uczyli się na nich i wciąż rozwijali. Tak należy traktować porażki.

Zatrudniaj właściwe osoby

Jak pokazuje doświadczenie Alibaby, bardzo ważne jest zatrudnianie właściwych osób. Tego też nauczyli się na podstawie wcześniejszych błędów. Najważniejsza myśl jaką trzeba tutaj zapamiętać to: Nie zatrudniaj najlepszych ludzi. Zatrudniaj właściwych w danym momencie. Zastanawiaj się jakie kompetencje są Ci potrzebne. Nie szukaj ludzi, którzy umieją wszystko na wysokim poziomie. Pracuj z ludźmi, którzy wierzą w twój cel. Nie mają pracować dla Ciebie ale z Tobą.

Nie ma najlepszych ludzi, których możesz pozyskać z rynku. Najlepszy pracownik, to ten, który został przez Ciebie przeszkolony, wdrożony w specyfikę firmy.

Jack Ma podczas wystąpienia

Ja powinno wyglądać Twoje życie:

  • 20 lat – zatrudnij się w dobrej firmie z dobrym szefem i naucz się jak tworzyć dobry biznes
  • 30 lat – jeżeli chcesz próbuj robić coś na własny rachunek
  • 40 lat – rób coś w czym jesteś na prawdę dobry, wyspecjalizuj się
  • 50 lat – poświęcaj czas dla młodych, daj im szansę, kiedy wciąż masz siłę
  • 60 lat – spędzaj czas z wnukami na plaży 😉

Wszystko co robisz, musisz kochać. W przeciwnym razie twoje życie ma kłopoty.

Skupiaj się na potrzebach klienta

Jack Ma zwraca uwagę, aby tworzyć dobre produkty i skupiać się na potrzebach klienta. Nie testuj swoich rozwiązań w gronie fachowców. Daj to osobom, które są “zielone” w danym obszarze. Jeżeli zrozumieją o co chodzi, odniesiesz sukces. Należy skupiać się na rzeczach najbardziej istotnych i nad nimi pracować. Nie rozdrabniaj się na wiele obszarów, ponieważ ostatecznie nic nie zrobisz dobrze.

Szansa jest tam, gdzie ludzie narzekają. Jeżeli rozwiążesz problem, który sprawia, że ludzie ciągle narzekają to z dużym prawdopodobieństwem osiągniesz sukces. Obserwuj inne firmy, zastanawiaj się, dlaczego komuś wiedzie się lepiej. Tylko w ten sposób możesz się czegoś nauczyć. Wychwycić te ważne niuanse.

Trzecia rewolucja przemysłowa

Kolejne 30 lat są wyjątkowo istotne. To nie tyle firmy z sektora IT jak Google osiągną sukces, a te tradycyjne, które umiejętnie internet wykorzystują. Jack Ma zaleca uważne obserwowanie zmian przez najbliższe 30 lat właśnie w tym obszarze.

Skupiaj się na osobach, które mają mniej niż 30 lat. To one będą budować najbliższą przyszłość będąc generacją ludzi internetu. Małe firmy będą przyszłością, będą firmami XXI wieku.

Kobiety przyszłością

XXI wiek w biznesie to dbanie o potrzeby innych. To właśnie kobiety posiadają większą empatię od mężczyzn i dlatego tak ważne zatrudnianie jest kobiet w przedsiębiorstwie. 48% pracowników a Alibabie to kobiety, a na stanowiskach kierowniczych 33%. Jak Ma uważa, że kobiety będą bardzo wpływowe w XXI wieku.  Zatrudniaj najwięcej kobiet jak to możliwe, to wg. Jack Ma sukces Alibaby.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji w polityce prywatności. Akceptuję Czytaj więcej