Strona główna » Liu Guangyuan – nowy Ambasador Chin w Polsce

Liu Guangyuan – nowy Ambasador Chin w Polsce

przez Piotr Chodak

Rozpoczął swoją misję nowy Ambasador Chin w Polsce. Liu Guangyuan zastąpił swojego poprzednika Xu Jiana, który w ostatnim czasie został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Nowy Ambasador Chin w Polsce Liu Guangyuan swoje doświadczenie zdobywał podczas pracy w ambasadzie w Ghanie, Nigerii, ale co istotne również konsulacie w San Francisco oraz ambasadzie Chińskiej Republiki Ludowej w Stanach Zjednoczonych Ameryki w randze ministra. To jedna najważniejszych placówek dla Chin.

W ostatnim czasie pełnił rolę Ambasadora Nadzwyczajnego ChRL w Republice Kenii oraz pracował jako dyrektor Departamentu ds. Bezpieczeństwa Zewnętrznego MSZ ChRL

1986-1988 Szkolenie w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Chińskiej Republiki Ludowej, urzędnik, Departament Afryki MSZ ChRL.

Prywatnie jest żonaty oraz ma syna.

Słowa powitania od Ambasadora

Chociaż Chiny i Polskę dzielą tysiące kilometrów, to historia kontaktów między naszymi krajami sięga odległych czasów, a tradycyjna przyjaźń na stałe zagnieździła się w naszych sercach. Oba nasze kraje mogą pochwalić się długą historią i wspaniałą kulturą, a oba nasze narody szczycą się pracowitością i odwagą. Polska była jednym z pierwszych krajów, które uznały nowe Chiny i nawiązały z nimi stosunki dyplomatyczne. Od tego momentu, bez względu na zmieniającą się sytuację międzynarodową, stosunki między Chinami a Polską stale się rozwijały.

Od początku nowego stulecia, relacje między Chinami a Polską nieustannie przyspieszają tempa, jakby znalazły się na pasie szybkiego ruchu. Stale pogłębia się wzajemne zaufanie polityczne między naszymi krajami, rozwinęła się także współpraca na wielu polach. W 2016 r. Prezydent Xi Jinping złożył w Polsce historyczną wizytę, a stosunki między naszymi krajami zostały podniesione do poziomu wszechstronnego strategicznego partnerstwa, co w nowej erze wyznacza kierunek dalszego rozwoju stosunków między Chinami a Polską. Obecnie zarówno Chiny, jak i Polska znajdują się w kluczowym momencie swego rozwoju. Inicjatywa „Pasa i Szlaku” oraz „16 + 1” otworzyły szerokie pole do współpracy chińsko-polskiej i postawiły przed naszymi krajami istotne możliwości dalszego rozwijania wzajemnych stosunków. Wierzę, że dzięki wspólnym wysiłkom obu stron, stosunki między Chinami a Polską znajdą się na nowym, wyższym poziomie.

Ambasada Chin w Polsce aktywnie angażuje się w działania na rzecz przyjaznej wymiany i współpracy między naszymi krajami i narodami oraz dąży do stałego i stabilnego rozwoju chińsko-polskiego wszechstronnego strategicznego partnerstwa. Za pośrednictwem strony internetowej Ambasady będziemy przekazywać Państwu pełną gamę informacji, tak aby stała się ona swego rodzaju oknem na Chiny i relacje chińsko-polskie pomagając naszym przyjaciołom w ich zrozumieniu i by służyła jako pomost dla umocnienia przyjaźni między oboma narodami.

Dziękuję za Państwa zainteresowanie stosunkami chińsko-polskimi oraz za Państwa wsparcie. Zapraszamy do odwiedzania strony internetowej Ambasady i przekazywania nam cennych komentarzy i sugestii!

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz