Strona główna » Rocznica powstania Chińskiej Republiki Ludowej – przyjęcie w Ambasadzie

Rocznica powstania Chińskiej Republiki Ludowej – przyjęcie w Ambasadzie

przez Piotr Chodak

W środę, 27 września miało miejsce przyjęcie w Ambasadzie ChRL w Warszawie. Była to 68. rocznica powstania Chińskiej Republiki Ludowej oraz ustanowienia stosunków dyplomatycznych między Chinami a Polską.

Uroczystości zaczęło się o godzinie 18:00 i przybyło aż 500 wyjątkowych gości. Podczas przyjęcia Ambasador Xu Jian przywitał gości i wygłosił krótką przemowę.

Przyjęcie w Ambasadzie z okazji rocznicy powstania Chińskiej Republiki Ludowej

Ambasador Xu Jian wita zaproszonych gości

Zaproszeni goście wysłuchują przemówienia Ambasadora Chin w Polsce, JE Xu Jiana

Przyjęcie w Ambasadzie z okazji rocznicy powstania Chińskiej Republiki Ludowej

Przemówienie Ambasadora

Przemówienie Jego Ekscelencji Ambasadora Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce z okazji 68. Rocznicy proklamacji CHRL oraz ustanowienia stosunków dyplomatycznych między Chinami i Polską

Pragnę serdecznie powitać Państwa na uroczystości z okazji 68. rocznicy proklamacji Chińskiej Republiki Ludowej oraz ustanowienia stosunków dyplomatycznych między Chinami a Polską.

68 lat temu przed nowymi – biednymi i słabymi – Chinami, stało wiele wyzwań. Dziś Chiny są drugą gospodarką świata, przypada na nie 30% światowego wzrostu gospodarczego. Poziom życia mieszkańców wykonał nie spotykany wcześniej skok od ubóstwa do umiarkowanej zamożności. Jeszcze 30 lat temu rower był w Chinach dobrem luksusowym. Dziś w Chinach rocznie sprzedawanych jest 30 milionów samochodów, kwitnie tzw. „ekonomia współpracy”, w ramach której po ulicach chińskich miast porusza się ponad milion współdzielonych rowerów. Wszystko to pokazuje jak wielka jest siła nabywcza i innowacyjność Chin.

Ostatnie pięć lat, to dla Chin dążenie do wypełnienia założeń “dwóch celów na stulecie” oraz programu “Chińskie marzenie” i otwarcie nowego rozdziału w historii ich rozwoju. Zgodnie z danymi statystycznymi Banku Światowego PKB Chin wzrosło z 8.56 biliona dolarów amerykańskich w 2012 roku do 11.2 biliona w 2016 roku, a w latach 2013-2016 liczba Chińczyków żyjących na granicy ubóstwa zmniejszyła się o 50 milionów.

Czytelna polityka

Chiny wierne są pięciu podstawowym zasadom rozwoju: „innowacyjność, harmonia, ekologiczność, otwartość, wspólnota”, starają się utrzymać średnio-wysokie tempo wzrostu gospodarczego oraz dążenie do osiągnięcia średnio-wysokiego poziomu rozwoju gospodarczego i dążą do osiągnięcia harmonijnego, zrównoważonego i inkluzywnego rozwoju.

Ostatnich pięć lat to także nieustające wysiłki dyplomacji chińskiej na rzecz wspierania wzajemnie korzystnej współpracy, nawiązywania globalnych stosunków partnerskich, promowania idei sprawiedliwego zysku oraz aktywny udział w polityce światowej. Inicjując projekt Pasa i Szlaku Chiny stworzyły platformę otwartej i inkluzywnej współpracy, której przyświeca cel budowy wspólnej przyszłości świata. Chiny przyczyniając się do utrzymania pokoju i rozwoju na świecie zbliżają się do centrum sceny światowej polityki.

PKB Chin w pierwszej połowie 2017 roku wzrosło o 6.9% prowadząc do dalszego umocnienia już i tak stabilnej struktury i polepszenia już i tak dobrej sytuacji. W tym roku Chiny korzystając z bycia gospodarzem Forum Pasa i Szlaku oraz szczytu państw BRICS zaprezentowały światu nowe możliwości. W Forum udział wzięli Przewodniczący Xi Jinping oraz Premier Beata Szydło wraz z 29 przywódcami państw, a podczas jego trwania podpisanych zostało 270 porozumień.

W ten sposób Inicjatywa Pasa i Szlaku przeszła od wizji do działania, od planów do realizacji wkraczając w nowy etap swojego rozwoju. Ta wspaniała inicjatywa i program Chin wzbudza powszechne zainteresowanie i cieszy się szerokim uznaniem. W przyszłym miesiącu odbędzie się 19. Zjazd Krajowy Komunistycznej Partii Chin. Wytyczy on dalszą drogę rozwoju i współpracy międzynarodowej, a także poprowadzi naród chiński ku pierwszemu z „Celów na stulecie” – umiarkowanie zamożnemu społeczeństwu, który ma zostać osiągnięty w 2020 r.

Współpraca pomiędzy narodami

W pojedynkę podróżuje się szybko, w grupie podróżuje się daleko. Polska jako reprezentant grupy państw Europy Środkowo-Wschodniej jest ważnym partnerem dla rozwoju i otwarcia Chin. Jako że objąłem stanowisko Ambasadora ChRL w Polsce już ponad 5 lat temu, miałem wyjątkową okazję obserwować podniesienie relacji chińsko-polskich do poziomu wszechstronnego partnerstwa strategicznego, rozwój współpracy bilateralnej i multilateralnej oraz zaistnienie Polski jako siły napędowej w relacjach Chiny-CEE oraz Chiny-Europa.

Zapoczątkowana w Warszawie w 2012 roku współpraca „16+1” przynosi już wspaniałe efekty na ponad 10 obszarach, takich jak handel, gospodarka morska, turystyka, gospodarka leśna, logistyka, wymiana międzyludzka, współpraca lokalna, programy dla młodzieży. Inicjatywa Pasa i Szlaku zapoczątkowana została zaledwie 4 lata temu, a Chiny już podpisały umowy o współpracy z 13 krajami Europy Środkowo-Wschodniej.

Cieszy mnie niezwykle fakt, że w ramach Pasa i Szlaku Polska dąży do wykorzystania swoich atutów i chce stać się ważnym hubem łączącym rynek europejski z azjatyckim. Wraz z nieustannym wzrostem wzajemnych korzyści i zacieśnianiem współzależności, nieustannym ulepszaniem systemu współpracy bilateralnej oraz multilateralnej, relacje między Chinami a Polską, w szczególności pragmatyczna współpraca będą coraz bliższe.

Korzystając z okazji chciałbym wyrazić mój szacunek oraz najszczersze podziękowania wszystkim, którzy przyczyniają się do rozwoju przyjaźni między Chinami a Polską. Jestem przekonany, że dzięki staraniom obu stron relacje między naszymi krajami będą coraz lepsze.

Na koniec pragnę wznieść toast:
Za pomyślność naszych krajów,
Za przyjaźń między naszymi narodami,
Za Wasze zdrowie,
Na zdrowie!

Przyjęcie w Ambasadzie z okazji rocznicy powstania Chińskiej Republiki Ludowej

Wnętrze Ambasady ChRL w Warszawie

Przyjęcie w Ambasadzie z okazji rocznicy powstania Chińskiej Republiki Ludowej

Dekoracja w Ambasadzie ChRL w Warszawie

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz

Strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji w polityce prywatności. Akceptuję Czytaj więcej