Strona główna » Rozstrzygnięcie IV edycji konkursu prac dyplomowych z zakresu polsko-chińskiej współpracy gospodarczej

Rozstrzygnięcie IV edycji konkursu prac dyplomowych z zakresu polsko-chińskiej współpracy gospodarczej

przez Piotr Chodak

Znamy już autorów trzech najlepszych prac dyplomowych konkursu organizowanego od czterech lat przez Polsko Chińską Radę Biznesu. Nagrody w postaci rocznego stypendium w Chinach na wybranej uczelni oraz tabletów trafiły do laureatów z uczelni z Gdańska i Warszawy.

27 lutego 2020 roku w sali balowej Pałacu Raczyńskich, siedzibie Archiwum Głównego Akt Dawnych na warszawskiej starówce podczas noworocznego spotkania członków i partnerów Polsko Chińskiej Rady Biznesu ogłoszono zwycięzców czwartej edycji Konkursu na najlepszą pracę dyplomową z zakresu współczesnej współpracy gospodarczej Rzeczypospolitej Polskiej i Chińskiej Republiki Ludowej.

Organizatorem konkursu jest Polsko Chińska Rada Biznesu we współpracy z polskim oddziałem banku HSBC France oraz Haitong Bank. Konkurs odbył się pod patronatem Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce.

Współorganizatorem ceremonii wręczenia nagród był w tym roku także Chopin Point Warsaw.

Do konkursu zgłoszono prace magisterskie i licencjackie z ośrodków akademickich w Gdańsku, Toruniu, Poznaniu, Katowicach, Krakowie i Warszawie, które według opinii członków Kapituły Konkursu były w tym roku na wyjątkowo wysokim poziomie merytorycznym.

W Kapitule Konkursu zasiedli: dr Jacek Bartkiewicz – Przewodniczący Kapituły – Przewodniczący Rady SGH, dr Zbigniew Niesiobędzki – Wiceprzewodniczący Kapituły – Prezes PChRB, prof. dr hab. Bogdan Nogalski, obecnie związany z Wyższą Szkołą Bankową w Gdańsku, Juliusz Szymczak-Gałkowski – dawniej Dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej MNiSW, obecnie członek zarządu Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”  oraz prof. dr hab. Małgorzata Zaleska – Dyrektor Instytutu Bankowości SGH.

001 Prezes PChRB Dr Zbigniew Niesiobędzki i Wiceprezes Monika Karpińska2
Prezes PChRB Dr Zbigniew Niesiobędzki i Wiceprezes Monika Karpińska

Celem przyświecającym inicjatorom i partnerom Konkursu jest kreowanie przyszłych liderów i ekspertów współpracy biznesowej między Polską i Chinami. Czwarta edycja Konkursu ponownie dowiodła trafności tej idei. Organizatorzy zachęcają zatem kolejny rocznik studentów do uczestnictwa w Konkursie w następnym roku.

W powitalnym przemówieniu prezes Polsko Chińskiej Rady Biznesu dr Zbigniew Niesiobędzki przypomniał historię poprzednich edycji konkursu, zwracając uwagę na reprezentację uczelni z całego kraju, dzięki czemu konkurs ma charakter prawdziwie ogólnopolski.

Z każdym rokiem wzrasta rozpoznawalność Konkursu w środowisku akademickim i biznesowym. W tej sytuacji organizatorzy Konkursu już zapowiadają jego kontynuację w kolejnym roku.

Uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursu uświetniło przemówienie Ambasadora ChRL w Polsce J.E. Liu Guangyuana, w którym odniósł się on do obecnej sytuacji walki z epidemią koronawirusa COVID-19 w Chinach i na świecie oraz recital fortepianowy wybitnego młodego pianisty chińskiego Chen Xuehonga, uczestnika tegorocznego XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

Istotnym punktem ceremonii była także debata ekspercka zatytułowana „Chiny w Roku Szczura: Co nas czeka w relacjach polsko-chińskich w 2020 r.”. Uczestnikami debaty byli: dr Grzegorz Czelej, Senator RP oraz przewodniczący Polsko-Chińskiej Grupy Parlamentarnej, prof. dr hab. Bogdan Góralczyk – sinolog, politolog, , dyrektor Centrum Europejskiego UW oraz dr. hab. Krzysztof Kozłowski – profesor SGH oraz prorektor uczelni ds. dydaktyki i studentów. Moderatorem debaty był dziennikarz Rafał Tomański.

005 Wręczenie nagród - HSBC 2
Wręczenie nagród – HSBC

Laureatami IV edycji konkursu zostali:

I MIEJSCE

Magdalena Orłowska za pracę magisterską pt. „Wpływ zasad etykiety biznesowej na rozwój polsko-chińskiej współpracy gospodarczej. Analiza porównawcza polskiej i chińskiej etykiety biznesowej” przygotowaną na Uniwersytecie Gdańskim pod kierunkiem dr hab. Sylwii Pangsy-Kani, prof. UG

Nagrodę rzeczową –wręczył Michał Mrożek, Prezes Zarządu HSBC France (Spółka Akcyjna) Oddział w Polsce.

II MIEJSCE

Jakub Orkisz za pracę magisterską pt. „Zakładanie i prowadzenie działalności gospodarczej na terytorium Polski i Chin przez podmioty zagraniczne” przygotowaną na Uniwersytecie Warszawskim pod kierunkiem prof. dr. hab. Konrada Osajdy

Nagrodę w postaci rocznego stypendium na dowolnie wybranej chińskiej uczelni wyższej wręczył J.E LIU Guangyuan, Ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce.

III MIEJSCE

Tomasz Dziawgo za pracę magisterską pt. „Działalność chińskich podmiotów gospodarczych w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem sektora bankowego” przygotowaną w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, pod kierunkiem promotora prof. dr hab. Małgorzaty Zaleskiej Nagrodę rzeczową –wręczył Ryszard Hermanowski, dyrektor zarządzający w Haitong Bank S.A., Oddział w Polsce.

CHINY to LUBIĘ po raz kolejny objęły patronat medialny nad konkursem.


Sprawdź mój kanał na YouTube i subskrybuj aby być na bieżąco.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz