Strona główna » Szef MSZ Chin Wang Yi w Polsce

Szef MSZ Chin Wang Yi w Polsce

przez Piotr Chodak

W środę i czwartek Polskę odwiedził Szef MSZ Chin Wang Yi. Jak powiedział, Polska staje się korytarzem pomiędzy UE a Państwem Środka.

Jak widać wizyta 20 Grupy Zadaniowej Marynarki Wojennej Chin w Gdyni nie była przypadkowa. Wang Yi spotkał się z Prezydentem Andrzejem Dudą, Premier Ewą Kopacz oraz Ministrem Spraw Zagranicznych Grzegorzem Schetyną.

134714393_14448666467081n
Z Prezydentem Andrzejem Dudą, Wang Yi rozmawiał o projekcie „Jeden Pas, Jeden Szlak”. Rozmowy przebiegały głównie w wymiarze gospodarczym i infrastrukturalnym projektu oraz omawiano przygotowania do szczytu 16+1, który w tym roku odbędzie się 24-25 listopada w Suzhou. To właśnie Andrzej Duda stanie na czele polskiej dyplomacji udającej się na szczyt.
Minister Krzysztof Szczerski poinformował, że prezydent powtórzył zaproszenie dla Przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga do złożenia wizyty w Polsce w 2016 r.

sm_1741_0

Podkreślona została pozycja Polski w rejonie Europy Środkowo-wschodniej. Nasz kraj jako przewodzący regionem podczas szczytów 16+1 widoczny jest w Chinach i postrzegany jako wiarygodny partner. To właśnie przez Polskę prowadzą główne linie transportowe do Europy Zachodniej. Przykładem może być nowe połączenie kolejowe Łódź – Czengdu.

sm_1758_1
Chiny zadowolone są z tempa rozwoju relacji pomiędzy oboma krajami i wierzą, że zostanie ono utrzymane lub nawet przyśpieszone. Wang Yi przypomniał, że Polska jest jedynym członkiem Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB) w tym rejonie Europy. Państwo Środka rozważa powołanie centrum spedycji.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz

Strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji w polityce prywatności. Akceptuję Czytaj więcej