Strona główna » Sztuka zbliża nasze narody. 4. Festiwal Polskie Kręgi Sztuki w Chinach

Sztuka zbliża nasze narody. 4. Festiwal Polskie Kręgi Sztuki w Chinach

przez Piotr Chodak

Trasa koncertowa Grzegorza Niemczuka w ramach kolejnej edycji Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach dobiegła końca. To zaledwie początek cenionej w Państwie Środka imprezy.

Prestiżowe sale, wyprzedane koncerty, spotkania z fanami, największe chińskie media… Ogromnym sukcesem zakończył się pierwszy etap trwającego w Chinach Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki. Swoimi interpretacjami muzyki Fryderyka Chopina Grzegorz Niemczuk poruszył chińską widownię.

Tegoroczny Festiwal rozpoczął się z wielkim rozmachem i cieszę się, że mogłem brać udział w tym fascynującym projekcie. Z Chin wracam uskrzydlony. Ta trasa koncertowa pozostanie na długo w mojej pamięci. Pełne sale, wrażliwa i poruszona publiczność. Nie ma nic piękniejszego dla artysty-muzyka od uświadomienia sobie, że jego sztuka dociera do wnętrz słuchaczy, zachwyca ich i porusza. To właśnie poczułem namacalnie w Chinach. Może kulturowo ten kraj jest dla nas bardzo odległy, ale wrażliwość na muzykę i emocje w niej zawarte jest taka sama.

mówi Grzegorz Niemczuk po powrocie do Polski

Podczas tourneé otwierającego 4. Festiwal Polskie Kręgi Sztuki w Chinach Grzegorz Niemczuk zagrał w sumie sześć koncertów w pięciu miastach. Chińscy krytycy bardzo wysoko ocenili umiejętności naszego pianisty. Poruszeni słuchacze długo oklaskiwali występy. Każdy kończył się bisami.

Od kilku lat prezentujemy chińskiej publiczności polską sztukę w najróżniejszych formach: muzyka, film, sztuki wizualne, multimedia i inne. Z drugiej strony jesteśmy pod wrażeniem ogromnego dziedzictwa kulturalnego i artystycznego Chin. Wierzymy, że sztuka może zbliżyć nasze narody. Szczególnie w tym roku, kiedy obchodzimy 70-lecie nawiązania kontaktów Polski i Chińskiej Republiki Ludowej. Trasa Grzegorza Niemczuka była mocnym otwarciem tegorocznej edycji Polskich Kręgów Sztuki w Chinach. Cieszą nas pozytywne komentarze i dobre przyjęcie, jednak nie zamierzamy spoczywać na laurach.

dyrektor Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach, Wojciech Majewski

Niebawem poznamy dalsze szczegóły tego wydarzenia, którego aktywności rozplanowane są do końca 2019 roku.

Festiwal Polskie Kręgi Sztuki w Chinach jest organizowany przez Fundację Kręgi Sztuki od roku 2016. Już po pierwszej edycji impreza została okrzyknięta przez chińskie media „najważniejszym polskim wydarzeniem kulturalnym w Państwie Środka”. Kolejne trzy lata przyniosły coraz szerszy zasięg promocyjny, przekraczający miliard odbiorców. Do tej pory polscy twórcy sztuk wizualnych, muzyki, filmu i gier video pokazali swoje dokonania na Festiwalu w 16. znaczących miastach ChRL; wielokrotnie gościły ich prestiżowe sale koncertowe, projekcyjne i wystawowe Pekinu. Wśród zaproszonych artystów znaleźli się m.in. aktor Maciej Zakościelny, plastycy: Sebastian Kubica, Ksawery Kaliski, Konrad Czernik oraz muzycy zespołów Royal String Quartet i Dagadana a także Maria Ludwika Gabryś i Mateusz Borowiak. Podczas trzeciej edycji rozpoczęły się koncerty Circles Of Art Orchestra – unikatowego projektu jazzowego pod dyrekcją Wojciecha Konikiewicza, którego pomysłodawcą jest prezes Fundacji Kręgi Sztuki, Wojciech Majewski.


Sprawdź mój kanał na YouTube i subskrybuj aby być na bieżąco.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz