fbpx
Strona główna » Uniwersytet w Hongkongu twierdzi, że opracował lek zapobiegający i leczący HIV

Uniwersytet w Hongkongu twierdzi, że opracował lek zapobiegający i leczący HIV

przez Piotr Chodak

Zespół z Uniwersytetu w Hongkongu (HKU) stwierdził w czwartek, że wynalazł lek, który może skutecznie zapobiegać infekcjom HIV i eliminować zainfekowane komórki u myszy.

Po ośmiu latach badań, zespół kierowany przez profesora Chen Zhiweia, dyrektora Instytutu AIDS w HKU, odkrył, że wstrzykując nowy lek, nazwanym „BiIA-SG”, cząstki wirusa HIV mogą zostać zablokowane przed wejściem do komórek docelowych, co uniemożliwia zainfekowanie wirusem.

Obecnie pacjenci zarażeni wirusem HIV muszą codziennie przyjmować kombinację trzech leków przeciwretrowirusowych w celu stłumienia wirusa, w przeciwnym razie „poziom wirusa wzrasta, powiedział Chen na konferencji prasowej.

W badaniach, wstrzykiwano lek do grupy zainfekowanych myszy. Stwierdzono, że obciążenie wirusem znacznie spadło do prawie niewykrywalnego poziomu.

Celem zespołu badawczego, jak powiedział Chen, było wydłużenie okresu ochrony poprzez podawanie nowego leku.

Zespół do tej pory testował lek tylko na myszach. Teraz próbuje eksperymentować na większych zwierzętach, takich jak małpy, przed przeprowadzeniem badań klinicznych na ludziach.

Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie Journal of Clinical Investigation, czasopiśmie z dziedziny biomedycyny wydawanym przez American Society for Clinical Investigation.


Zdjęcie: Profesor Chen Zhiwei i członkowie zespołu Niu Mengyue (L) i Liu Li. Materiały prasowe HKU

 

Sprawdź mój kanał na YouTube i subskrybuj aby być na bieżąco.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz

Strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji w polityce prywatności. Akceptuję Czytaj więcej