fbpx
Strona główna » 4 Maja – Święto Młodzieży

4 Maja – Święto Młodzieży

przez An Anna Kang

W Chinach “Święto Młodzieży” (青年节,Qīngnián jié) znane jest jako ruch 4 maja (五四运动 wǔ sì yùn dòng) sprzeciwiający się pertraktacjom traktatu wersalskiego.  Jest skierowany przeciwko pretensjom Cesarstwa Japonii.  Właśnie w tym dniu trzeba szukać jego genezy.

4 maja

W 1917 roku młoda Republika Chińska znajduje się u boku Aliantów  w wojnie przeciwko Niemcom. Chiny liczą na umocnienie swej pozycji w randze międzynarodowej. W 1918 roku rząd w Pekinie, kontrolujący północną część Chin  (południowa część jest pod kontrolą Kuomintangu) podpisuje tajną konwencję z Japonią dotyczącą prowincji Shandong. Prowincja ta będąca poprzednio pod kontrolą niemiecką, staje się japońska.  1919 rok to czas konferencji pokojowej w Paryżu prowadzącej do Traktatu Wersalskiego, który potwierdza przynależność prowincji Shandong Japonii. Fakt ten, jeszcze przed konferencją pokojową,  powoduje natychmiastową reakcję w Chinach.

4 maja 1919 roku przed Bramą Niebiańskiego Spokoju w Pekinie ponad 3000 studentów gromadzi się domagając oddania Shandongu Chinom i podania się do dymisji projapońskich reprezentantów rządu. Fala protestów studenckich zalewa inne prowincje i miasta.

4 maja 1919r.

Do młodzieży przyłączają się robotnicy i kupcy bojkotujący japońskie towary. W Szanghaju ogłoszony generalny strajk paraliżuje całą gospodarkę.

Ruch ten jest nadzorowany przez młodych intelektualistów. Studenci krytykują również wielowiekową tradycję, silną i wpływową pozycję urzędników oraz opresję kobiet.

Dla Zachodu ruch 4 maja nie ma jakichkolwiek konsekwencji, ale dla Chin staje się początkiem pojawienia się publicznej świadomości patriotycznej.

Wydarzenia 4 maja

Ruch 4 maja jest obchodzony corocznie w Chinach i na Tajwanie. Od 1949 roku w Chinach zwany jest Dniem Mlodzieży, a na Tajwanie Dniem Literatury i Sztuki.

 

Komentarze

Może Ci się spodobać

Strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji w polityce prywatności. Akceptuję Czytaj więcej