fbpx
Strona główna » Ceremonia inicjacji do Triady

Ceremonia inicjacji do Triady

przez Piotr Chodak

Ceremonia inicjacji do Triady do zlepek różnych zwyczajów z uwagi na ich długoletnią historię. Zachowanie pełnej tajemnicy wynika z działań antyrządowych a opłaty inicjacyjne pochodzą z praktyk, kiedy to Triady pełniły rolę spółdzielni handlowych.
Sama ceremonia potrafiła trwać aż sześć godzin. W dzisiejszych czasach nie ma już na to czasu i organiczna się jej zakres do minimum i nowi rekruci wprowadzani są w 15 minutowym skrócie.

Rekrut wzywany jest pisemnie na czerwonym papierze lub paśmie bambusa. Przybyły na wyznaczone miejsce musi mieć bose stopy i odsłoniętą pierś. Cały rytuał prowadzi mistrz ceremonii.

Po wejściu do pomieszczenia wtajemniczony musi przejść przez trzy bramy, łuki. Pierwsza brama wykonana jest ze skrzyżowanymi mieczami i nazywana jest „Przejściem Góry Noży”. Druga brama nazywana jest „Holem Lojalności i Sprawiedliwości”. Znak na łuku deklaruje “Przed bramą lojalności i sprawiedliwości, wszyscy ludzie są równi.” Po przejściu tego drugiego łuku, wtajemniczony płaci opłatę inicjacyjną, przekazując ją w małej czerwonej kopercie. Trzecia brama to „Krąg Nieba i Ziemi” i głosi „Poprzez niebiański i ziemski krąg rodzą się bohaterowie. Przejście przez tę bramę oznacza odrodzenie dla triady. Po drugiej stronie kręgu wtajemniczony wchodzi do głównej sali i musi poruszać się po serii epizodów symbolizujących historię triad, o nazwach takich jak “Odskocznia”, “Most dwóch desek” i „Ognisty dół”. Wysocy urzędnicy triad stoją po obu stronach, obserwując postęp wtajemniczonego.

Na końcu rekrut staje przed ołtarzem, gdzie starsi triady recytują poezję. Wtajemniczony myje twarz, zdejmuje ubranie i otrzymuje białe szaty oraz sandały ze słomy. Od tej chwili, jego stare życie zostało zmyte i narodził się ponownie dla triady. Przed ołtarzem składa przysięgę zawierającą 36 punków i pieczętuje to krwią. Krew przelewana jest to lampki wina, którą musi wypić. Kieliszek na końcu jest tłuczony, aby zilustrować, co stanie się, jeżeli zdradzi. Ceremonia kończy się wyjściem do restauracji aby uczcić nowego członka wspólnoty.

God_Guan_Yu_Jinguashi_02

Dziś jak już wspomniałem ceremonia z uwagi na brak czasu, coraz rzadziej jest praktykowana. W dzisiejszych czasach coraz częściej spotyka się składanie przysięgi przez posągiem Huan Yu – Bogiem Wojny.
W kolejnej części przysięga składająca się z 36 punktów.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji w polityce prywatności. Akceptuję Czytaj więcej