Strona główna » Chiny, USA i Polska, czyli gdzie jesteśmy

Chiny, USA i Polska, czyli gdzie jesteśmy

przez Piotr Chodak

Wojna handlowa stała się faktem. Donald Trump w ostatnich dniach dotrzymał słowa i nałożył cła na towary z Chin o łącznej wartości 34 mld dolarów. Chiny  nie pozostają obojętne i również podnoszą swoje cła o identyczną wartość.

W najbliższym czasie będzie jeszcze goręcej. USA już zapowiedziały kolejne kroki. Wartość towarów objętych cłem ma się zwiększyć z 34 do 50 mld dol. w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Chiny będę reagowały identycznie. Odpowiedzą zwiększeniem ceł o wartości odpowiadającej tym ze Stanów Zjednoczonych.

Co tam Chiny i USA. Niech sobie wielcy walczą. Tak pewnie duża część z nas myśli. Nic jednak bardziej mylnego. Ostra polityka handlowa Donalda Trumpa dotyka również inne kraje. Kanada i Unia Europejska stoją w tym momencie po stronie Chin, tłumacząc, że takie działania nie rozwiążą problemów, a tylko je pogłębią. Już teraz 70 procent Kanadyjczyków jest negatywnie nastawionych do towarów z USA.

W tym gorącym okresie odbywa się kolejny szczyt krajów Europy Środkowo – Wschodniej i Chin w Sofii. Polskę reprezentuje wicepremier, Jarosław Gowin. Kilka dni temu mówiłem, że zostanie to źle odebrane przez Chiny, które reprezentuje jak zawsze premier Li Keqiang. Pamiętałem  bowiem opinie, kiedy zamiast premier Kopacz pojechał Tomasz Siemoniak. Pierwsze głosy niezadowolenia z Bułgarii już do nas płyną.

Nie chodzi o to, aby zadowalać Chiny za każdym razem. Ponieważ najważniejszy jest interes Polski. Jednak, kiedy USA swoimi działaniami atakują również Unię Europejską, to może się okazać, że do polityki międzynarodowej podchodziliśmy zbyt nonszalancko.


 

Sprawdź mój kanał na YouTube i subskrybuj aby być na bieżąco.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz

Strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji w polityce prywatności. Akceptuję Czytaj więcej