Strona główna » Elastyczność Chin

Elastyczność Chin

przez Piotr Chodak

W internecie trafiłem na film, na którym młoda Chinka rozwiązuje zadanie matematyczne. W pierwszej kolejności chcę się zaśmiać z rozwiązania, ale po chwili zastanowienia, widzę w tym spryt, elastyczność, umiejętność dostosowania się do sytuacji. To genialne!

Przecież wszystko się zgadza. Zadanie zostało rozwiązane poprawnie. To właśnie ta elastyczność Chin pojawia mi się na poniższym filmie. Bruce Lee podczas swoich nauk, prowadzonych również w ramach dialogów w swoich produkcjach, mówił: Be water. My friend (Bądź wodą, mój przyjacielu).

Umiejętność dostosowywania się do rzeczywistości wydaje mi się jedną z głównych cech Chińczyków. Wynika to z pomysłowości, ale i z trudnej historii, która wymagała od mieszkańców Państwa Środka bardzo dużo wysiłku.

Innym przykładem elastyczności jest zdjęcie samotnego domu po środku kilku pasmowej ulicy. Właściciel nie zgodził się na zaproponowaną przez władze cenę, za którą miałby się przeprowadzić. Nic dziwnego, że zdjęcie z 2012 roku rozeszło się po internecie viralowo. Dla mnie jest to kolejny dowód na to, jak wykonawca nowej drogi dostosował się do rzeczywistości. Zresztą takich domów było więcej. W 2002 roku inny niezadowolony właściciel został sam na osiedlu pełnym wysokich bloków, a wokół jego domu wykopano głęboki rów. Ostatecznie jednak dom został zburzony po zaproponowaniu wyższej kwoty i drogę można było „załatać”.

Podobną elastyczność widzę również w nas, Polakach. Choć dzieli nas tak wiele kilometrów, my również posiadamy swój spryt, który pomaga nam reagować na rzeczywistość. Podobno ta cecha wybija się wśród pracowników Agencji Wywiadu, którzy niejednokrotnie zaskakiwali swoich partnerów z innych krajów. Podobno, bo jak to bywa z wywiadem, nic nie jest pewne.

Film z bystrą matematyczką

Future mathematician at work

Future mathematician at work.

Opublikowany przez Shanghaiist Wtorek, 24 lipca 2018


 

Sprawdź mój kanał na YouTube i subskrybuj aby być na bieżąco.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz

Strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji w polityce prywatności. Akceptuję Czytaj więcej