fbpx
Strona główna » Exposé Witolda Waszczykowskiego a Chiny

Exposé Witolda Waszczykowskiego a Chiny

przez Piotr Chodak

Wczoraj, 9 lutego 2017 Minister Spraw Zagranicznych miał swoje exposé w Sejmie na rok 2017. Z zaciekawieniem czekałem na wątki związane z Chinami. Chyba nie muszę tutaj tłumaczyć, dlaczego ten kraj jest istotny w polityce międzynarodowej. Przejdę zatem dalej.

Specjalnie dla fanów CHINY to LUBIĘ zamieszam wszystkie fragmenty, gdzie znaleźć można było Chiny. Czytajcie uważnie, bo nie ma tego dużo.

W dążeniu do utrzymania równowagi między różnymi elementami polityki zagranicznej Polska dokonała głębokiego zwrotu w swojej polityce pozaeuropejskiej, silniej otwierając się na współpracę z krajami Azji, Afryki i Bliskiego Wschodu. Doniosłe znaczenie praktyczne, zwłaszcza gospodarcze, miały z tego punktu widzenia wizyty Prezydenta Polski w Chinach i Przewodniczącego ChRL w Polsce.

Trwałym elementem polskiej polityki zagranicznej stało się partnerstwo strategiczne z Chińską Republiką Ludową. Korzystamy ze sprzyjającej atmosfery w relacjach polsko-chińskich po ubiegłorocznych kontaktach na najwyższym szczeblu. Liczymy na dalszy rozwój współpracy w formacie 16+1, czyli między krajami Europy Środkowej a Chinami, w tym za pośrednictwem Sekretariatu do spraw Morskich umiejscowionego w naszym kraju. Jak mówi chińska sentencja Podróż na tysiąc mil zaczyna się od pierwszego kroku. My zrobiliśmy tych kroków już kilka.

Jeszcze taki drobiazg:

Przed debatą, która mam nadzieję niedługo się rozpocznie, znowu odwołam się do chińskiej mądrości „Człowiek, który mówi: tego się nie da zrobić, nie powinien przeszkadzać TEMU, który TO robi.”

Krótkie podsumowanie

Jak widzicie, nie ma specjalnie czego komentować. Jedyny wątek współpracy w przyszłości to format 16+1, ale też bez większych szczegółów. Donald Trump (informacja w dniu pisania tekstu) przyznał w rozmowie telefonicznej z Xi Jinpingiem, że będzie respektował „politykę jednych Chin”. Oznacza to swego rodzaju zgodę na zwierzchnictwo Państwa Środka nad Tajwanem. Chiny to gospodarka nr 2 na świecie i realizuje swój globalny projekt Pas i Szlak.  Cały wątek dot. tego kraju w exposé Ministra można streścić w jednym Twittcie (140 znaków).

Całe wystąpienie możecie przeczytać na stronie internetowej MSZ.

 

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz

Strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji w polityce prywatności. Akceptuję Czytaj więcej