Strona główna » Google w Chinach będzie badać sztuczną inteligencję

Google w Chinach będzie badać sztuczną inteligencję

przez Piotr Chodak

Google w Chinach otwiera laboratorium badawcze, które zajmować się będzie rozwojem sztucznej inteligencji.

Już od dłuższego czasu pojawiały się plotki, że Google w Chinach planuje otworzyć coś dużego, ponieważ szukano utalentowane osoby, które mogłyby pracować dla amerykańskiej korporacji.

Sama wyszukiwarka Google wciąż jest zablokowana w Chinach. Mimo wszystko firma wciąż zatrudnia setki pracowników w Państwie Środka, którzy pracują nad międzynarodowymi usługami.

Eric Schmidt, prezes Alphabet (spółka posiadająca Google), sam podkreśla, że firma nigdy nie opuściła Chin.

Google nie może ignorować rosnącej puli talentów, specjalistów od sztucznej inteligencji.

W podobnym tonie wypowiadał się prezes Apple Tim Cook. Będąc obecnym podczas Światowej Konferencji ds. Internetu w Wuzhen powiedział, że jego firma jest w Chinach nie z uwagi na niskie koszty produkcji. Te już dawno nie są najniższe. Apple zostało w Państwie Środka z uwagi na dużą ilość specjalistów.

Zespół z nowego laboratorium Google w Pekinie będzie współpracować z kolegami z AI (sztuczna inteligencja) w biurach Google na całym świecie, w tym w Nowym Jorku, Toronto, Londynie i Zurychu.

Wierzę, że AI i jej korzyści nie mają granic. Niezależnie od tego, czy przełom nastąpi w Dolinie Krzemowej, w Pekinie czy gdziekolwiek indziej, ma on potencjał, aby polepszyć życie każdego, napisał dr Fei-Fei Li, główny naukowiec w Google Cloud, na blogu ogłaszającym plany dla chińskiego laboratorium.

dr Fei-Fei Li

dr Fei-Fei Li

Laboratorium w Chinach zatrudniło już kilku pracowników, a obecnie istnieje ponad 20 wakatów do obsadzenia.

Centrum sztucznej inteligencji Google w Chinach będzie również wspierać społeczność badawczą AI poprzez finansowanie i sponsorowanie konferencji oraz warsztatów tematycznych.

Jak widać, wyścig o sztuczną inteligencję trwa. Jest to raczej kwestia czasu, kiedy usłyszymy o rewolucyjnych rozwiązaniach.  W Szanghaju już powstają specjalne strefy ekonomiczne nastawione na sztuczną inteligencje. Przeczytasz o tym tutaj.

Każdy czytając ten tekst myśli pewnie o filmie Terminator. Mimo wszystko warto zacząć zastanawiać się nad tym co bliżej nas. Pewne jest, że w kolejnych latach zaczną znikać kolejne zawody i wiele ludzi będzie musiało odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz

Strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji w polityce prywatności. Akceptuję Czytaj więcej