Strona główna » HSBC: Shenzhen najbardziej innowacyjnym miastem w Chinach

HSBC: Shenzhen najbardziej innowacyjnym miastem w Chinach

przez Piotr Chodak

Firmy z siedzibą w Shenzhen w Chinach są najbardziej innowacyjne w Chinach. Z powodu tradycyjnych przedsiębiorstw, które przeszły na nową gospodarkę i rozwijającym się sektorem start-up, wynika z badań przeprowadzonych przez HSBC.

Chińscy politycy od dawna szukają innowacji, aby zreformować wzrost, o czym prezydent Xi Jinping przypomniał w swoim przemówieniu podczas 19. Kongresu Chińskiej Partii Komunistycznej.

Wezwał do większej innowacyjności chińskich firm i odniósł się w szczególności do tzw. big data , sztucznej inteligencji i technologii internetowych.

Raport na temat innowacyjności w biznesie 2017, wyprodukowany przez Yicai Media Group i Szkołę Zarządzania Uniwersytetu Zhejiang, ale przedstawiony przez HSBC, mówi jasno. Dziewięć miast w chińskiej Delcie Rzeki Perłowej  zyskało opinię chińskiego gracza, który zmienia rzeczywistość. Chińska Dolina Krzemowa pokazuje jak tradycyjne przedsiębiorstwa mogą rozwijać się dzięki innowacjom. Nie bez znaczenia jest również silnie reprezentowany sektor start-up.

Decydenci polityczni zarówno w Hongkongu, jak i na kontynencie, mają nadzieję połączyć Hongkong i Makau z miastami delty w ramach programu „Obszaru Wielkiej Zatoki”. Jest to projekt zakładający jedno megalopolis.

W raporcie HSBC przeanalizowano „innowacyjną siłę” około 1200 spółek giełdowych w Chinach i ustalono, że korporacje z siedzibą w Shenzhen miały najwyższy średni wynik.

W delcie rzeki wyróżniają się również inne miasta. Takie jak Foshan i Zhuhai

Nie tylko firmy hi-tech w Chinach inwestują w innowacje, ale także w tradycyjne gałęzie przemysłu, takie jak producenci napojów i odzieży, w szczególności prywatne firmy oraz małe i średnie przedsiębiorstwa – powiedział Frank Fang, szef działu handlowego HSBC.

Shenzhen zostało również uznane za najbardziej konkurencyjne miasto w Chinach i szóste najbardziej konkurencyjne na świecie, w oddzielnym raporcie opublikowanym w zeszłym miesiącu przez ONZ i Chińską Akademię Nauk Społecznych.

Miasto ma ponad milion prywatnych firm, w tym niektóre jedne z największych w Chinach. Zaliczyć do nich można giganta internetowego Tencent, czy takie firmy jak Huawei i ZTE oraz producent samochodów BYD.

Innowacyjny firm znajdują się głównie wzdłuż wschodniego wybrzeża, jednak stwierdzono, że niektóre prowincje śródlądowe lub przemysłowe nadrabiają zaległości.

W całych Chnach wzrost innowacyjności oscyluje na poziomie 13 procent.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz

Strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji w polityce prywatności. Akceptuję Czytaj więcej