Strona główna » Jaka maska antysmogowa, kiedy twoje powietrze czujesz już między zębami?

Jaka maska antysmogowa, kiedy twoje powietrze czujesz już między zębami?

przez Piotr Chodak

Zastanawiasz się jaka maska antysmogowa uratowałaby Twoje płuca nie tylko w Chinach, ale również Polsce? W końcu u nas również można skutecznie się uwędzić. Przeczytaj dalej to poznasz kilka głównych informacji, które pomogą Ci w zakupie. Od razu zaznaczam, to nie jest wpis sponsorowany.

Zanieczyszczenie powietrza, smog, to problem nie tylko Chin. Mieszkańcy Państwa Środka od dawna zmagają się z tym problemem i mają już swoje doświadczenia w walce z trującym powietrzem. Niestety w Polsce też musimy się z tym mierzyć, więc warto korzystać z doświadczenia innych osób.

Smog przeszkadza nam już z początkiem października i potrafi trać do marca. Związane jest to u nas w kraju głównie z ogrzewaniem. Widać to również w statystykach Google. To właśnie wtedy pytacie najczęściej, jak sobie z tym poradzić.

Kto jest naszym wrogiem?

Zanieczyszczone powietrze to przede wszystkim cząsteczki pyłu zawieszonego PM10 oraz PM 2,5. Wartości te określają wielkość niebezpiecznych cząsteczek. Analogicznie 10 i 2,5 mikrometra. To właśnie te PM 2,5 są najbardziej niebezpieczne. Z uwagi na ich mały rozmiar, potrafią przenikać do krwi.

Skutki uboczne

  • nasilenie astmy
  • osłabienie czynności płuc
  • nowotwory płuc, gardła i krtani
  • zaburzenia rytmu serca
  • zapalenie naczyń krwionośnych
  • miażdżycę
  • niższą masą urodzeniową dziecka i problemy z oddychaniem, gdy było ono narażone na kontakt z pyłami w trakcie rozwoju płodowego
  • nasilenie objawów chorób związanych z układem krwionośnym i oddechowym.

Czy zwykła maska chirurgiczna wystarczy?

Niestety zwykła maska nie zatrzyma takich małych cząsteczek. Chirurgiczna maska bardzo popularna jest w Azji. Noszą je osoby, które nie chcą zarazić innych osób z uwagi na swoje przeziębienie. Tego akurat mi w Polsce brakuje. W takim razie jaka maska?

zwykła maska chirurgiczna

Jaka maska antysmogowa?

Możecie kupić maski maski powyżej 100 zł. Bardzo często są one ładnie zaprojektowane. Nie trzeba jednak przepłacać. Najważniejsze, aby maska antysmogowa posiadała wymienny filtr co najmniej N95. Takie maski kupić już można za kilka złotych, więc oszczędność jest ogromna.

Należy pamiętać, że ważne jest dbanie o maskę antysmogową. Maseczki, również te z wymiennym filtrami, należy często myć. Stykają się one z twarzą, zbierając wszelkie zabrudzenia i pot, a także makijaż. Noszenie brudnej maseczki może się bardzo negatywnie odbić na kondycji naszej skóry, dlatego też należy ją prać minimum raz w miesiącu, przy częstym użytkowaniu – kilka razy w miesiącu.


Sprawdź mój kanał na YouTube i subskrybuj aby być na bieżąco.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz