Strona główna » Moje zmagania ze smogiem

Moje zmagania ze smogiem

przez Piotr Chodak

Pisanie o Chinach przydaje się również w życiu codziennym. Nie chodzi mi tutaj o poznawanie wyjątkowych osób czy nawet coś tak błahego jak umiejętność jedzenia pałeczkami. Smog, coś co w Chinach znane jest od dawna. W Polsce odkrywane jest z wielkim zaskoczeniem.

Na początku muszę wspomnieć, że nie jest to artykuł sponsorowany. Zupełnie za darmo podzielę się z Tobą moim doświadczeniem z radzenia sobie z problemem jakim jest smog.

W Polsce dopiero od jakiegoś roku mówi się głośno o problemie jakim jest smog. Zanieczyszczenie powietrza w dużych miastach takich jak Kraków, Wrocław (w tym roku najbardziej zanieczyszczone miasto w Europie), Warszawa ale i w mniejszych miejscowościach truje mieszkańców.

Polacy wciąż jednak w większości bagatelizują ten problem. Politycy zamykają oczy i udają, że nie widzą co się dzieje. Koniec końców, na ulicach kaszle co raz więcej osób, a liczba udarów i zawałów serca wciąż rośnie. To trochę jak z paleniem papierosów. Nie zabija od razu, przez co jest jeszcze bardziej niebezpieczne.

W Chinach smog to temat doskonale znany. Kraj ten, który w Polsce wciąż potrafi być wyśmiewany jest już na innym etapie. Tam smog to zidentyfikowany wróg, z którym próbuje się walczyć. Zamykane są fabryki, których ilość można liczyć już w tysiącach. Wciąż oczywiście problem jest duży, jednak powietrze na przykład w Pekinie w tym roku zaczyna pozytywnie zaskakiwać.

Gigantyczny oczyszczacz powietrza na terenie uniwersytetu, zielone osiedla i wiele innych rozwiązań. Wszystko aby oddychać coraz lepszym powietrzem.

Moje metody

Pisząc o Chinach zacząłem zwracać uwagę na jakość powietrza dużo szybciej niż media w Polsce. Pamiętam jak najbliżsi dziwili się kilka lat temu czemu kupuję oczyszczacz powietrza. Było to odbierane z lekkim niedowierzaniem. Ot, wymyśliłem sobie jakąś nową zabawkę.

Dziś wciąż mam ten oczyszczacz, który oczywiście w międzyczasie wymagał już zmiany filtra, a rodzina twierdząco kiwa głową – to była dobra decyzja. Kupiłem oczyszczacz firmy Sharp. Polecił mi go znajomy, który był zadowolony z jego efektów. Ja również jestem. Wziąłem model standardowy, bez dodatkowego nawilżacza z uwagi na alergię.

Dziś najpierw wietrzę pokój, a potem od razu włączam oczyszczacz, aby „świeże powietrze” nie pachniało plastikiem. System się sprawdza i polecam Ci z całą stanowczością.

Zainstalowałem sobie również aplikację Kanarek, która pokazuje mi aktualny poziom zanieczyszczeń powietrza cząsteczkami PM 2,5 oraz PM 10. Zobacz jak wygląda to u mnie w momencie pisania tego tekstu.

Aplikacja Kanarek i moje miasto

Aplikacja Kanarek i moje miasto

Jak widzisz, smog to nie tylko problem Chin. To nie drobnostka w Polsce. To realny problem, z którym trzeba walczyć.

Nie stosuję masek, raczej kończy się to nie wychodzeniem z domu. Jeżeli jednak przymierzasz się do kupienia maski, to mam dla Ciebie radę. Tomasz Sajewicz, dziennikarz Polskiego Radia w Pekinie, bogaty w doświadczenie powiedział, że bardzo dobrze sprawdzają się maski budowlane przeciwpyłowe. Działają tak samo, a są dużo tańsze niż te anty smogowe ze sklepów internetowych. Chyba, że zależy Ci na wyjątkowym designie, to wtedy musisz płacić 😉

Jakie są Twoje sposoby na walkę ze smogiem?

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz