fbpx
Strona główna » Kobiety z e-sport w Chinach walczą z dyskryminacją

Kobiety z e-sport w Chinach walczą z dyskryminacją

przez Piotr Chodak

Kobiety, które profesjonalnie uprawiają e-sport w Chinach walczą z dyskryminacją. W pomysłowy sposób próbują dorównać zarobkom mężczyzn z tej branży.

E-sport rozwija się na świecie z oszałamiającą prędkością. Ostatni finał gry Fortnite skończył się pozytywnie dla nastolatka, który wygrał 3 mln dolarów. W Polsce powstają firmy, które profesjonalnie szkolą potencjalnych mistrzów, a w Chinach? W Chinach jak zawsze bardziej. Rynek e-sport w tym kraju wart jest dziesiątki miliardów dolarów. Zawodowych graczy traktuje się jak bohaterów czy gwiazdy kina. Tak przynajmniej jest w stosunku do mężczyzn. Grające kobiety mają jednak trudniej.

W Chinach funkcjonuje kilka znanych nazwisk wśród żeńskiej części graczy. ColaGirl (Zhu Li), Miss (Han Yiying) i Cany (Xiao Cang) wygrały międzynarodowe i krajowe mistrzostwa kobiet w grach MOBA (Multiplayer Online Battle Arena). Najbardziej znane gry tego typu to Warcraft III Frozen Throne czy League of Legends. Działając od 2000 roku z czasem zaczęły pracować jako profesjonalne komentatorki sceny e-sportowej. Wciąż jednak to jednostkowe przypadki, które poradziły sobie w tym świecie. Większość dziewczyn nie ma jednak szans na taki sukces.

Dziewczyny z RE-Girls podczas treningu

W porównaniu z męskimi graczami e-sportowymi, którzy mogą zarobić miliony RMB rocznie, kobiety mogą zarobić tylko 10% tego. Wiele innych kobiet nie może osiągnąć nawet 5%.

Mu Zi, menadżer RE-Girls z Pekinu

Nv Qi to jedna z najlepszych, aktywnych zawodniczek, która pełni funkcję liderki w RE-Girl dla gry Arena Of Valor. To właśnie jej zespół, złożony z samych kobiet, pokonał męski skład podczas pokazu talentów Tencent (Ultimate Masters).

Nv Qi wspomina podczas show o dyskryminacji kobiet w tej branży
Nv Qi wspomina podczas show o dyskryminacji kobiet w tej branży

Choć e-sport w Chinach wciąż się rozwija, to profesjonalne zawody dla kobiet pojawiają się coraz rzadziej. Z tego powodu, mówi się o nich coraz mniej, a to skutkuje spadkiem zainteresowania sponsorów.

Sposób na zmianę

Aby poradzić sobie z tym zamkniętym kołem, wiele drużyn kobiecych stara się stworzyć wizerunek, taki jak mają idolki znane ze świata muzyki. Występują publicznie, gdzie nie tylko grają czy uczą komentowania, ale również biorą udział w programach talent show związanych z e-sportem. Mówiłem, że w Chinach wszystko bardziej?

Uczestniczki show

Firma Tencent stworzyła kolejny program Honor Girls, który pokazuje 45 zawodniczek Arena Of Valor. Podczas tego show mają “prezentować kobiecego ducha“. Zawodniczki poza hobby jakim jest gra, na co dzień pracują w biurze, jako stewardessy, są aktorkami czy prowadzą startupy.

W każdym odcinku jest runda eliminacyjna, polegająca na meczach 5 na 5. Dziewczyny muszą zrobić coś więcej niż tylko grać w Arena Of Valor. Muszą także grać w piłkę nożną w napompowanych strojach, występować w cosplayach, a także mogą być szkolone z tańca czy śpiewu.

Zawodnicza e-sport jako cosplay

Kolejny reality show – Girls Dormitory na platformie streamingowej Pingwin Esports należącej do Tencenta przedstawia najpopularniejsze zawodniczki z Honor Girls, dzięki czemu publiczność może lepiej poznać dziewczyny poza sceną.

Girls Dormitory

Jak widać, nie tylko w Polsce w e-sporcie kobiety traktowane są mniej poważnie. W Chinach jednak zawodniczki próbują obrócić kobiecość na swoja korzyść. Wszystko aby wzbudzić większe zainteresowanie, a co za tym idzie, zyskać kolejne firmy.

na podstawie: RadiiChina


Sprawdź mój kanał na YouTube i subskrybuj aby być na bieżąco.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji w polityce prywatności. Akceptuję Czytaj więcej