Strona główna » Li Keqiang i raport o stanie Chin

Li Keqiang i raport o stanie Chin

przez Piotr Chodak

Premier Chin Li Keqiang przedstawił raport z pracy rządu na spotkaniu otwierającym trzecią sesję 13. Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych w Wielkiej Sali Ludowej w Pekinie.

Li Keqiang nie podał celu dla wzrostu PKB na 2020 rok. Jeszcze rok temu byłoby to zaskakujące, ale pandemia Covid-19 spowodowała, że Chiny muszą zmierzyć się z nową sytuacją w światowej gospodarce i handlu. Państwo Środka ma skupić się na dalszej walce z ubóstwem i ukończeniu budowy umiarkowanie zamożnego społeczeństwa.

Określonych zostało 6 frontów na 6 obszarach

  • poziom bezrobocia
  • sektor finansowy
  • handel zagraniczny
  • inwestycje zagraniczne
  • inwestycje krajowe
  • oczekiwania

Sześć obszarów dotyczy bezpieczeństwa pracy, podstawowych potrzeb życiowych, działań podmiotów rynkowych, bezpieczeństwa żywnościowego i energetycznego, stabilnych łańcuchów dostaw oraz normalnego funkcjonowania rządów na poziomie podstawowym.

Zamiast wzrostu PKB stopa bezrobocia w mieście ma zostać utrzymana na poziomie 6 procent (5,5 w 2019). Rząd w Pekinie zamierza stworzyć 9 milionów nowych miejsc pracy w 2020 roku. W 2019 roku było to 11 milionów.

Li Keqiang
Li Keqiang

Koniec z życiem poniżej poziomu ubóstwa

Wszyscy mieszkańcy wsi i biednych powiatów, mają żyć powyżej granicy ubóstwa, aby ostatecznie wyeliminować ten problem.

Li Keqiang przedstawił deficyt fiskalny na ponad 3,6 procent PKB. To realnie wzrost zadłużenia o 1 bilion juanów (ponad 500 mld złotych) w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Budowa nowych budynków rządowych oraz marnotrawstwo i nadmierne wydatki będą surowo zabronione. Rządy na wszystkich poziomach muszą naprawdę zacisnąć swój pas. Rząd centralny przejmie inicjatywę, zobowiązując się do ujemnego wzrostu wydatków budżetowych, przy ponad 50-procentowym ograniczeniu wydatków na pozycje nieistotne i nieobowiązkowe.

Li Keqiang

Kraj ma dalej obniżać podatki i opłaty dla przedsiębiorstw w celu zmniejszenia obciążeń przedsiębiorstw o ​​ponad 2,5 bln juanów, przy jednoczesnym zwiększeniu wsparcia finansowego na stabilne operacje biznesowe.

Hongkong i Makau

Premier Li Keqiang powiedział, że Chiny ustanowią nowe mechanizmy zapobiegające czynom zagrażającym bezpieczeństwu narodowemu.

W pełni i wiernie wdrożymy politykę jednego kraju, dwóch systemów, zgodnie z którymi Hongkong rządzi Hongkongiem, a ludność Makau rządzi Makau, z dużym stopniem autonomii dla obu regionów.

Li Keqiang

Chiny czeka trudny czas, pełen wyzwać. To okres wielu niewiadomych. Stąd prawdopodobny brak wzrostu PKB w tym roku. Choć w ostatniej historii Chin to wiadomość szokująca, to aktualna sytuacja na świecie jest równie wyjątkowa. Li Keqiang buduje obraz walki o stabilność finansową obywateli Chin z nadzieją na lepsze czasy, które nadejdą. Czekając na ten moment, Państwo Środka ma być jak najlepiej przygotowane.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz